Çevre
Giriş Tarihi : 25-08-2021 02:29   Güncelleme : 30-08-2021 02:19

İBB ve İSKİ'den Marmara'yı kurtarmak için TBMM'ye 2 ayrı rapor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ, Marmara Denizi'ndeki müsilaj sorununun çözümüne ilişkin TBMM’ye 2 ayrı rapor sundu.

İBB ve İSKİ'den Marmara'yı kurtarmak için TBMM'ye 2 ayrı rapor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Başkanlığı (İSKİ), Marmara Denizi'ndeki müsilaj sorununun çözümüne ilişkin hazırladıkları iki ayrı raporu TBMM'ye sundu.

Raporda, geleceğe dönük planlamalar, "Radar sistemi kurulacak, havadan denetim sıklaşacak, deniz araçlarının İHA'lar ile denetlenmesi için ekipler kurulacak, denetim tekneleri artırılacak, arıtma tesisleri projeleri hayata geçirilecek” ifadeleriyle aktarıldı.

İstanbul'da kıyı temizliği deniz yüzeyi temizleme tekneleriyle yapılıyor

Milliyet gazetesinden Önder Yılmaz'ın haberine göre, Marmara’nın korunmasına dönük yapımı devam eden 4 büyük projenin bulunduğu belirtilen raporlarda, yapımı planlanan 10 milyar TL'lik 22 projeyle de denizin ayağa kaldırılacağı kaydedildi.

TBMM Müsilaj Araştırma Komisyonu'na sunulan İstanbul Büyükşehir Belediyesi raporunda, İstanbul’da kıyı temizliğinin 216 personel ve 36 mobil ekiple, deniz yüzeyi temizlik hizmetinin, yerli imkânlarla imal edilen özel tasarımlı 11 adet deniz yüzeyi temizleme teknesi (DYP) ile yapıldığı belirtildi.

Müsilaj olayının afet boyutuna ulaştığı tespiti yapılan raporda, toplanan müsilajın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belirlediği iki lagünde susuzlaştırıldığı ifade edildi.

Geleceğe dönük planlamalar

İstanbul genelinde 4028 metreküpü İBB tarafından olmak üzere 6440 metreküp müsilaj toplandığı aktarılan raporda, sorunun bertaraf edilmesi için geleceğe dönük planlamalar şöyle sıralandı:

  1. Gemilerin atıklarını Marmara Denizi'ne boşaltmasını önlemek ve atık alım faaliyetleri için radar sistemi kurulacak.

  2. Havadan denetimler artırılacak. Kıyılarda bağlı ve açıklarda demirli deniz araçlarının İHA’lar ile denetlenmesi için İHA denetim ekipleri oluşturulacak.

  3. Denetçi personel sayıları artırılacak. Denetim teknelerinin artırılması yönünde bütçe planlama çalışmaları devam edecek.

  4. Tuzla Atık Alım Tesisi'nin yapımı ile ilgili çalışmalar devam edecek.

  5. Deniz yüzeyi temizleme teknelerinin sayısı artırılacak.

  6. Tersanelerde temiz üretim ve personel sayısı artırılacak.

  7. Çöpkapar cihazları artırılacak.

  8. Marmara Denizi'nde hayalet ağların toplanması ile ilgili çalışmalara destek verilecek.

  9. İstanbul kıyılarında ve Haliç içerisinde batık halde bulunan teknelerin tespit edilip kaldırılması sağlanacak.