Dünya
Giriş Tarihi : 16-01-2021 03:17   Güncelleme : 16-01-2021 03:28

Hollanda'da hükümet istifa etti: Adalet sisteminde büyük skandal

Hollanda'da 4 partiden oluşan koalisyon hükümeti, vergi dairesinin gelir incelemesi sisteminde hukuka aykırı davranarak, binlerce aileye işlem yapması nedeniyle istifa etti.

Hollanda'da hükümet istifa etti: Adalet sisteminde büyük skandal

Hollanda'da Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD), Hıristiyan Demokratlar Birliği (CDA), Demokratlar 66 (D66) ve Hıristiyan Birlik Partisi'nden (CU) oluşan koalisyon hükümetinin istifa ettiği belirtildi.

İstifa sebebinin, vergi dairesinin gelir incelemesi sisteminde hukuka aykırılık yapılması gerekçe gösterildi.

17 Mart'a kadar geçici hükümet olarak görev başında

Koalisyon hükümetinin, 17 Mart'ta yapılacak olan genel seçime kadar geçici hükümet olarak devam edeceği belirtilen haberde, bu durumun yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile ilgili alınan kararları etkilemeyeceği kaydedildi.

Başbakan Rutte: "Hukuk, vatandaşını hükümetten korumalı"

Yaklaşık 11 yıllık görev süresince bugüne dek skandallardan pek etkilenmediği için yerel basının kendisine 'Teflon Mark' lakabı taktığı Başbakan Mark Rutte, Kral Alexander'a hükümetin istifasını resmen sundu.

Ardından konuşan Rutte, "Hukukun üstünlüğü, vatandaşları tüm gücü elinde bulunduran hükümetten korumalı. Burada işte bu çok yanlış gitti" ifadelerini kullandı.

Devlet görevlileri binlerce aileye 'sahtekâr' muamelesi yaptı

Hükümet haftalık bakanlar kurulu toplantısında, Temsilciler Meclisi tarafından kurulan araştırma komisyonunun çocuk bakımı ödeneğinde yapılan yanlışlıkları içeren 'Benzeri görülmemiş adaletsizlik' başlığını verdiği raporun siyasi sonuçlarını tartışmak için bir araya gelmişti.

Hollanda Parlamentosu tarafından kurulan araştırma komisyonu 17 Aralık 2020'de, çocuk bakım yardımı alan binlerce ailenin, devlet görevlileri tarafından yanlışlıkla "sahtekâr" diye yaftalandığını ve bu aileler hakkında işlem yapıldığını ortaya çıkarmıştı.

Vergi dairesinin gelir incelemesi sisteminde hukuka aykırılık yaptığı kaydedilen raporda, birçok aile hakkında "sahtekârlık" soruşturması açıldığına işaret edilmişti.