Gündem
Giriş Tarihi : 12-11-2019 15:10   Güncelleme : 20-11-2019 00:39

'Hocaların hocası' Mümtaz Soysal hayatını kaybetti

Anayasa hukuku profesörü, eski Dışişleri Bakanı ve köşeyazarı Prof. Dr. Mümtaz Soysal, 90 yaşında yaşamını yitirdi.

'Hocaların hocası' Mümtaz Soysal hayatını kaybetti

Rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi gören ve “hocaların hocası” olarak da bilinen, 1961 Anayasası’nın imza sahiplerinden Prof. Dr. Mümtaz Soysal, Beşiktaş’taki evinde yaşamını yitirdi.

MÜMTAZ SOYSAL KİMDİR?

1929’da Zonguldak’ta doğdu. Galatasaray Lisesi’ni 1949’da, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni de (SBF) 1953’te bitirdi. Fark dersi sınavlarını vererek 1954 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1956’da SBF’de asistan olarak çalışmaya başladı. Anayasa hukuku profesörü olarak uzun yıllar ders verdi.

1971’de de aynı fakültenin dekanlığına seçildi. 12 Mart muhtırasından sonra, 18 Mart 1971’de, dekanlığı sırasında, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı’nca gözaltına alınıp tutuklandı. “Anayasa’ya Giriş” ders kitabında komünizm propagandası yapmakla suçlandı, 6 yıl 8 ay ağır hapis, 2 ay 20 gün Kuşadası’nda emniyet gözetimi altında bulundurulma ve kamu haklarından ebediyen mahrumiyete mahkûm edildi. 14.5 ay Mamak Cezaevi’nde kaldı.

Soysal; Forum, Akis, Yön, Ortam gibi dergilerde, Yeni İstanbul, Cumhuriyet, Ulus, Barış, Milliyet ve Hürriyet gazetelerinde de yazarlık yaptı.

1991 seçimlerinde Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) listesinden TBMM’ye seçildi. Soysal, özellikle özelleştirme konusundaki yetki yasaları için AYM’ye yaptığı başvurularla koalisyon ortağı DYP’lilerin tepkisini çekti. Bu başvuruları sonucunda AYM tarihinde ilk kez bir yürütmeyi durdurma kararı verdi. Soysal, Murat Karayalçın döneminde kısa bir süre için dışişleri bakanı olarak görev yaptı.

1995’teki anayasa değişikliği çalışmaları sırasında özellikle DYP’li Coşkun Kırca ile tartışmalarıyla yine gündemde kaldı. Seçim yasasının AYM’ye götürülmesinde başrolü oynadı.

CHP’den koptu, DSP saflarına geçti. 1995 genel seçimlerinde DSP’den Zonguldak milletvekili seçildi. Bülent Ecevit ve Rahşan Ecevit’le anlaşmazlığa düşerek, DSP’den ayrıldı.

2002’de Bağımsız Cumhuriyet Partisi’ni kurdu ve parti genel başkanı oldu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA