Dünya
Giriş Tarihi : 14-12-2020 01:55   Güncelleme : 18-12-2020 07:57

'Hiçbir aşı koronavirüse karşı mutlak koruma sağlamıyor'

Dünyanın tescil edilen ilk koronavirüs aşısı olan Sputnik V'yi geliştiren merkezin başkanı Gintsburg, hiçbir aşının koronavirüse karşı mutlak koruma sağlamadığını belirtti.

'Hiçbir aşı koronavirüse karşı mutlak koruma sağlamıyor'

Rus devlet televizyonu Rossiya 1'e konuşan Rusya’daki Gamaleya Araştırma Merkezi’nin Başkanı Aleksandr Gintsburg, hiçbir aşının yeni tip koronavirüse karşı mutlak koruma sağlamadığını, aynı zamanda Covid-19'un hastalığı geçirenlere de tekrar bulaşabileceğini ifade etti.

"KORUMA GARANTİSİ YOK"

"Hiçbir aşı mutlak koruma garantisi vermiyor" diyen Gintsburg, koronavirüse daha önce yakalananların dahi yeniden bulaşma tehlikesi ile karşı karşıya olduklarını vurguladı.

DAHA ÖNCE DE YÜZDE 96 ORANINDA GARANTİ VERMİŞTİ

Gintsburg daha önce Sputnik V aşısının, aşılanan kişinin koronavirüse yakalanmayacağına dair yüzde 96 oranında garanti verdiğini, fakat her şeye rağmen yakalanması durumunda hastalığın çok daha hafif geçirileceğini belirtmişti.

AŞININ FAZ 3 ARAŞTIRMALARINA 40 BİN KİŞİ KATILDI

N.F. Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Ulusal Araştırma Merkezi'nin geliştirdiği, dünyanın tescil edilen ilk koronavirüs aşısı olan Sputnik V’nin tescil sonrası faz 3 araştırmaları 40 bin kişinin katılımıyla Moskova'da devam ediyor.

RUSYA'DA İKİNCİ AŞI 'EPİVAKKORONA' 14 EKİM'DE TESCİL EDİLDİ

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) bünyesindeki Vektör Bilim Merkezi'nin geliştirdiği, ikinci Rus Covid-19 aşısı olan EpiVakKorona ise 14 Ekim’de tescil edilmişti.

Rusya Bilimler Akademisi’ne bağlı Çumakov Federal İmmünobiyolojik İlaçlar Araştırma ve Geliştirme Merkezi'nin üçüncü koronavirüs aşısı için de klinik çalışmalar sürüyor, aşı yıl sonuna kadar tescil edilebilir.

(Kaynak: Sputnik)