Siyaset
Giriş Tarihi : 30-07-2021 01:54   Güncelleme : 03-08-2021 01:17

HDP'li Sancar'dan muhalefete ittifak resti: 'Hesabını halka verirler'

Eylül ayında bir tutum belgesi açıklayacaklarını duyuran HDP'li Mithat Sancar, "Bundan sonraki yol haritamızın ne olduğunu herkese ilan edeceğiz. Kim gelirse gelir. Gelmeyen kendi yoluna devam ettiğinde HDP'siz yürümenin mümkün olmadığını görenler sonradan pişman olursa hesabını halka verirler" dedi

HDP'li Sancar'dan muhalefete ittifak resti: 'Hesabını halka verirler'

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Bitlis'te yürütülen 'Dereüstü Islah Projesi' kapsamında işyerleri yıkılan ve yıkılacak olan esnafı ziyaret ederek sorun ve taleplerini dinledi.

'HDP'liyiz, her yerdeyiz' kampanyası

Sonrasında Ulu Cami önünde toplanan vatandaşlarla bir araya gelen Sancar, burada yaptığı konuşmada, partisinin, 'HDP'liyiz, her yerdeyiz' sloganıyla yeni bir kampanya başlattığını belirterek, "Bütün Türkiye'ye demokrasiyi, sizlerle ve Türkiye'nin demokratlarıyla getireceğiz" dedi.

"Şu ittifakmış, bu ittifakmış, bizi ilgilendirmiyor"

"Türkiye'nin demokratları derken kimse yanlış anlamasın, diğer partilere bir çağrımız yok" diyen Sancar, ittifak tartışmalarına ilişkin şunları söyledi:

Şu ittifakmış, bu ittifakmış, bizi ilgilendirmiyor. Bu şahıs adaymış, bizi ilgilendirmiyor. Yolumuza sizlerle devam ediyoruz. Bu yolda sizlerin görüşlerini, yaptığımız toplantılarda bize söylenenleri dikkate alarak kararlarımızı vereceğiz. Kararlarımızı aklımız ve Türkiye'nin demokrasi güçleriyle vereceğiz.

"Sonradan pişman olursa hesabını halka verirler"

Eylül ayında bir tutum belgesi açıklayacağız. Bundan sonraki yol haritamızın ne olduğunu herkese ilan edeceğiz. Kim gelirse gelir. Gelmeyen kendi yoluna devam ettiğinde HDP'siz yürümenin mümkün olmadığını görenler sonradan pişman olursa hesabını halka verirler.

O nedenle diyoruz ki, kendi yolumuzda yürüyoruz. Türkiye'nin ezilenleri ve demokratlarıyla birlikte yürümek için her zaman çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ama dediğim gibi, yolumuz belli: Adalet, demokrasi, özgürlük, eşitlik. Bu yolda ırkçılığa, sömürüye ve talana yer yok.

"Halkımız ve geleceğimiz için aşı olalım, başka şeylere kulak asmayalım"

Sancar, koronavirüs salgınının insanlık için çok büyük tehdit oluşturduğunu, bunu durdurmanın en etkili yollarından birinin ise aşı olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

Aşılar geç olsa da geldi. Artık bizler de kendimiz, sevdiklerimiz, halkımız ve geleceğimiz için aşı olalım. Başka şeylere kulak asmayalım. Aşıyı olalım, taleplerimizi yine en yüksek sesle dile getirelim. Sağlık hakkı en önemli haklardandır, ama sağlık hakkının anadilinde verilmesi de kutsal bir haktır.