Gündem
Giriş Tarihi : 29-12-2021 20:56   Güncelleme : 01-01-2022 03:50

HDP'li Deniz Poyraz'ı öldüren Onur Gencer hakim karşısına çıktı

HDP İzmir İl Başkanlığı'nı silahla basarak parti çalışanı Deniz Poyraz'ı katleden Onur Gencer, bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. Avukatlar cinayetin yeterince araştırılmadığını belirtirken, dava ocak 2022'ye ertelendi.

HDP'li Deniz Poyraz'ı öldüren Onur Gencer hakim karşısına çıktı

İzmir'de, 17 Haziran'da HDP il binasına saldırarak 38 yaşındaki Deniz Poyraz'ı tabancayla öldüren 27 yaşındaki Onur Gencer'in ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşması bugün yapıldı.

İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmayı, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP'li ve HDP'li milletvekilleri, Deniz Poyraz'ın ailesi ile HDP'liler takip etti.

Katılımın fazla olması nedeniyle Deniz Poyraz'ın avukatlarının talebi üzerine duruşma sosyal tesise alındı.

Salonda iki kez arbede çıktı

Duruşma başladıktan sonra Onur Gencer tuvalet ihtiyacı nedeniyle kolluk görevlileri tarafından dışarı çıkarılırken, Poyraz'ın yakınları sanığa pet şişe fırlatarak linç girişiminde bulundu. Bunun üzerine salonda arbede çıkarken, yaklaşık 15 dakika süren gerginlik daha fazla büyümeden yatıştırıldı.

Arbedenin yatıştırılmasının ardından oturma düzeni değiştirilerek devam eden duruşmaya, avukatların konuşmaları sonrası ara verildi.

Bu sırada bir kadının tükürmesi ve sonrasında sanık Onur Gencer'in küfretmesi ile salonda ikinci kez gerginlik yaşandı.

Arbede nedeniyle salona jandarma timleri girerken, sanık Onur Gencer cezaevine gönderildi.

Mahkeme heyeti 'Binada oluşan zararı gidermek istiyor musun?' diye sordu

Mahkeme heyetinin, "Binada oluşan zararı gidermek istiyor musun?" sorusunu yanıtlayan Gencer, "Hayır, asla" dedi.

Polisler duruşmaya katılanları videoya aldı

BirGün’ün aktardığına göre, duruşma salonunda güvenlik gerekçesiyle bulundurulan polislerin duruşmaya katılan kişileri video kaydına alması üzerine yine gerginlik yaşandı.

Avukatların müdahalesi sonrası çekilen video sildirilirken, duruşmayı izlemek isteyen kurum temsilcileri ve yurttaşların bir kısmı duruşma salonuna alınmadı.

Polisler, kurumlardan sadece iki tane temsilci alabileceklerini, yetki belgesi sunmayan avukatların ise duruşma salonuna giremeyeceğini söyledi.

24 Ocak 2022'ye ertelendi

Mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verip davayı 4 Ocak 2022'ye erteledi.

Avukatlar, erken olduğu gerekçesiyle bu tarihe itiraz edince, mahkeme başkanı bu kez duruşma tarihini 24 Ocak 2022 olarak açıkladı.

"Memur olmasına rağmen lüks otallerde kalması, sürekli taksi kullanması araştırılmamıştır"

Avukat İmdat Ataş, duruşmada şöyle konuştu:

Sanığın terör örgütüyle bağlantısının araştırılması sadece FETÖ ile sınırlı tutulmuştur. Suriye'de aldığı eğitim göz önünde bulundurularak farklı terör örgütleriyle bağlantısı araştırılmalıdır. Sanığın kullandığı telefonda görüşülen kişiler hakkında araştırma yapılmamış, silahı satın aldığı dükkânın sahibinin ifadesi alınmamış, HTS kayıtları üzerinde inceleme ve analiz yapılmamıştır. İzmir atış poligonunda eğitmenleri hakkında araştırma yapılmamış. Memur olmasına rağmen lüks otellerde kalması, sürekli taksi kullanması araştırılmamıştır.

"Israrla sorulan akıl sağlı ile ilgili sorular, sanığı suçtan kurtarma çabasıdır"

Sanığa ısrarla sorulan akıl sağlı ile ilgili sorular, sanığı suçtan kurtarma çabasının göstergesidir. Emniyet ve kolluk, savcılığı yönlendirmektedir. Delillerin toplanması talebi savcılığın işlem yapılmamasına karar vermesi üzerine yerine getirilmemiştir. Olay aydınlatılmamış, savcılık tarafından karartılmıştır. Savcılık ve kolluk bu suçun ortağıdır.

"72 bin 667 fotoğraftan sadece 23'ü incelenmiştir"

Failin tehditler savurduğu Instagram sosyal medya hesabı, gözaltındayken bir şekilde kapatılmıştır. 72 bin 667 fotoğraftan sadece 23'ü incelenmiştir. Faile ait 584 adet mesajlaşma, 2160 adet arama günlüğü, 3063 adet aranan öğe, 928 adet cihaz konumu, 231 adet e-posta yazışmaları, 315 adet sohbet verisi, 1108 adet video, 439 adet ses kaydı, 546 adet parola, 12 bin 183 adet web geçmişi soruşturmaya konu bir tespit içermediği gerekçesiyle hiçbir şekilde değerlendirme konusu yapılmamıştır.

Aynı zamanda Ankara Emniyet Müdürlüğü mensubu olan Oytun Yüksel, katil ile beraber çeşitli tarihlerde termal otelde kaldığı tanık beyanlarıyla doğrulanmıştır. Buna rağmen iddia makamı somut olayla doğrudan ilişkisi olabilecek bu kişiyi soruşturmaya dahil etmemiştir.