Gündem
Giriş Tarihi : 06-11-2021 02:14   Güncelleme : 11-11-2021 01:16

HDP'den Anayasa Mahkemesi'ne 172 sayfalık yazılı savunma

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kapatma istemiyle açtığı davada Halkların Demokratik Partisi, 172 sayfadan oluşan savunmasını Anayasa Mahkemesi'ne sundu.

HDP'den Anayasa Mahkemesi'ne 172 sayfalık yazılı savunma

Anayasa Mahkemesi (AYM), 21 Haziran'da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) kapatılması istemiyle hazırladığı ikinci iddianamesini kabul ederek süreci başlatmıştı.

451 kişiye siyaset yasağı isteniyor

843 sayfalık ikinci iddianamede, 451 partili hakkında siyasi yasak istenmiş, 69 partilinin söz ve eylemleri temelli kapatılması istemindeki "suçların odağı" olmasına gerekçe olarak gösterilmişti.

İddianame, kabul edildikten sonra 9 Temmuz'da HDP'ye 70 ek klasör ve flaş bellekler içinde resmi olarak iletildi ve 60 günlük savunma süreci başlamış oldu.

İnceleme yapılırken savunmanın yazımına da başlanmış, HDP'nin 11 Ağustos'ta yaptığı ek süre talebi de kabul edilmişti.

172 sayfalık savunma hazırlandı

Ek sürenin bugün sona ermesiyle, HDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede başkanlığında oluşturulan ve 11 kişinin yer aldığı komisyon tarafından hazırlanan 172 sayfalık savunma dosyası Anayasa Mahkemesi'ne teslim edildi.

Bundan sonra ne olacak?

HDP'nin Yüksek Mahkeme'ye verdiği savunma dosyası, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin'e gönderilecek. Başsavcının bir ay içinde esas hakkındaki görüşünü sunması gerekiyor. Bu görüş de HDP'ye gönderilecek.

Daha sonra Anayasa Mahkemesi'nce belirlenecek tarihlerde, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak.

Bütün sürecin ardından davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak.

Bu işlemler sürerken gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, gerekse davalı HDP, ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılmasının ardından Başkan Zühtü Arslan, toplantı için gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

Kararda üçte iki oyçokluğu şartı yeterli olacak

HDP hakkındaki kapatma davasını, 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak.

Anayasa'nın 69. maddesinde sayılan hallerden ötürü partinin kapatılmasına veya dava konusu fiillerin ağırlığına göre devlet yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin üçte iki oyçokluğuyla, yani 15 üyenin 10'unun oyuyla karar verilebilecek.

Siyasi parti kapatma davası sonucunda verilen karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile ilgili siyasi partiye tebliğ edilecek ve Resmi Gazete'de yayımlanacak.

Siyasi yasaklar hangi eylemleri kapsıyor?

Anayasa Mahkemesi'nin, siyasi yasak istenen partililerin, beyan ve eylemleriyle partinin kapatılmasına neden olduğunu belirlemesi halinde bu kişiler, kesin kararın Resmi Gazete'de gerekçeli olarak yayımlanmasından başlayarak 5 yıl süreyle bir başka partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve denetimcisi olamayacak.