Siyaset
Giriş Tarihi : 28-12-2021 02:56   Güncelleme : 01-01-2022 03:50

HDP ve Gelecek Partisi'nden ortak çağrı: 'Hemen acil seçim'

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan, düzenledikleri ortak basın toplantısında, iktidara 'erken seçim' çağrısı yaptı.

HDP ve Gelecek Partisi'nden ortak çağrı: 'Hemen acil seçim'

HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu ziyaret etti.

Buldan ve Sancar, görüşme sonrası Davutoğlu ile birlikte ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu: "Türkiye'nin temel insan hak ve özgürlükleri zemininde buluşmasının büyük bir önemi var"

İlk olarak konuşan Ahmet Davutoğlu, "Demokrasiler farklı görüşlere dayanır" diyerek, görüşmeden memnun olduklarını belirtti.

Davutoğlu, şunları söyledi:

Ben de bu ziyaret ve görüş alışverişi dolayısıyla teşekkür ediyorum. Demokrasiler farklı görüş ve vizyonlara sahip partilerin diyalog kurabilmesi, karşılıklı olarak görüşlerini tartışılabilmesi açısından bir özgürlükler rejimidir. Meşru siyaset zemini içinde olan bütün partiler, Meclis'te temsil edilsin ya da edilmesinler, bu müzakerelerde bulundukça ülke olarak huzura kavuşuruz. Cumhuriyetimizin 100. yılına giriyoruz. Hep beraber ya insan haklarına ve temel özgürlüklere dayalı bir demokrasiyi hayata geçireceğiz ya da Türkiye'nin yüzyıl içinde çektiği çileleri, yeni kutuplaşma ve çatışmalara zemin olacak bir vebali herkes omzunda taşıyacak. Cumhuriyetin 100. yılına giderken bütün siyasi partilerin Türkiye'nin birlik ve beraberliği temelinde, ülke bütünlüğü temelinde, temel insan hak ve özgürlükleri ve toplumun ortak refahı zemininde buluşmasının büyük bir önemi var.

"Ekonomik krizin yaşandığı bu dönemde erken seçim demokratik toplumlarda kaçınılmaz yoldur"

Son dönemlerde vatandaşlarımız yoğun bir ekonomik kriz içinden geçerken bir belirsizlik psikolojisi toplumun her kesimine sirayet ediyor. Bu belirsizliği ortadan kaldıracak en temel faktörlerden birisi de temel ilkeler etrafında siyasi partilerin görüş alışverişinde olmalarıdır. Türkiye'nin ortak refahı, ülke bütünlüğü içinde demokratik hak ve özgürlüklerin yaşanır kılınması yönünde ve gittikçe artan otoriter eğilim karşısında demokratikleşme süreçlerinin desteklenmesi yönünde bir ilkesel zemin oluşması önemlidir. Bu tür ziyaretler böyle bir zemin teşkil etmesi bakımından önem taşıyor. Biz de sayın eşbaşkanlara ve heyetine teşekkür ediyoruz. Erken seçim talebini hemen ve acil olarak biz gündeme getirmiştik. Bu derece ekonomik krizin yaşandığı bu dönemde erken seçim demokratik toplumlarda kaçınılmaz yoldur.

HDP'li Buldan: "Türkiye toplumunun bizden beklentilerini konuştuk"

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da, burada yaptığı konuşmada, "Sayın Başkan ve heyetine teşekkür ediyoruz. Kıymetli bir görüşme gerçekleştirdik. Yaklaşık 2 saatlik bir görüşme yaptık. Bugün Türkiye'nin içinde bulunduğu durumu ve bu durumla birlikte Türkiye toplumunun bizden beklentilerini konuştuk" ifadelerini kullandı.

"Bugün Türkiye'nin en önemli ihtiyacının bir erken seçim olduğunu ifade ettik"

Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Ekonomik krizle birlikte Türkiye toplumunun büyük bir beklenti içinde olduğunu konuştuk. Muhalefet partileri olarak bir araya gelip seçim dönemine kadar istişare ederek bu süreci nasıl yürüteceğimize dair görüşlerimizi paylaştık. Bugün Türkiye'nin en önemli ihtiyacının bir erken seçim olduğunu ifade ettik. Bu talebimizi Gelecek Partisi ile de paylaştık. Yarın yapacağımız ziyaretlerde de genel başkanlara ifade edeceğiz. Türkiye'nin bu mevcut durumdan kurtulabilmesi için biz de "hemen acil seçim" diyoruz. Ancak, erken seçimin olacağı tarihe kadar da bir geçiş dönemine ihtiyaç var, çünkü bugün Türkiye'de demokrasinin, adaletin, hukukun olmadığı bir süreci yaşıyoruz. Bu süreçte mağdur olan Türkiye halklarıdır. AKP-MHP hükümeti gündem değiştirmeye çalışsa bile, bir erken seçimi gündemine almasa ve ekonomik krizi gündem olmaktan çıkarsa bile Türkiye'nin erken seçime ihtiyacı var. Türkiye halklarının içinde olduğu durumu konuşmak ve dertlerine çare olmak zorundayız. Bütün muhalefet ve kamuoyuyla paylaştık, buradan bir çıkış noktası aramak gibi bir sorumluluğumuz var ve bu sorumluluk gereği buradayız ve bu konuları konuştuk. Bir kez daha kendilerine bizi ağırladıkları için teşekkür ediyoruz.

HDP'li Sancar: "İktidar demokratik işleyişi boğma hedefini ısrarla sürdürüyor"

Sözlerine, "Sayın Davutoğlu ve heyetine bu kapsamlı istişare imkânını sundukları için teşekkür ediyoruz" diyerek başlayan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise, "Türkiye’nin ihtiyacının diyalog olduğunu, demokratik mekanizmaların en azından muhalefet arasında tereddütsüz işlediğini göstermek istiyoruz. İktidar demokratik işleyişi boğma hedefini ısrarla sürdürüyor ve bu konuda da hiçbir kural tanımıyor. Bizler toplumun tüm kesimleriyle diyaloğu esas alıyoruz, şüphesiz muhalefetle diyalog da bunun çok özel bir bölümünü oluşturuyor. İktidarın, toplumu ayrıştırmak, kutuplaştırmak ve buradan fayda sağlamak istediğini biliyoruz. Muhalefet olarak buna karşı en büyük cevabımız toplumsal barışa katkı sunabileceğimizi göstermektir, toplumsal barışı kurma imkânlarının olduğunu göstermektedir" şeklinde konuştu.

"Toplumsal barışa seçimleri beklemeden katkıda bulunma yollarını istişare etmeliyiz"

Sancar, sözlerini şöyle tamamladı:

Farklılıklarımızla bir araya gelip temel ilkelerde buluşmak, diyaloğu sürdürmek, toplumsal barışa seçimleri beklemeden katkıda bulunma yollarını istişare etmek olduğu inancındayız. Görüşmelerimizin bu ihtiyaca katkı sunacağını düşünüyoruz ve buna inancımız var. Böyle bir inancı Sayın Davutoğlu ve heyetinde görmekten de büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Seçim talebimiz var ama hukuksuzluklara ve halkın soyulmasına karşı ortak yolları ve iradeyi nasıl gösterebileceğimizi tartışmaya ihtiyacımız var. Sayın Davutoğlu ve heyetine teşekkürlerimi sunmak istiyorum.