Gündem
Giriş Tarihi : 27-12-2021 00:59   Güncelleme : 30-12-2021 04:23

HDP Gençlik Kongresi'ne terör operasyonu: 16 gözaltı

HDP'nin Diyarbakır'da düzenlenen 'Gençlik Kongresi'nde, "terör örgütü propagandası" yapıldığı gerekçesiyle başlatılan soruşturma kapsamında 16 kişi gözaltına alındı.

HDP Gençlik Kongresi'ne terör operasyonu: 16 gözaltı

HDP'nin 3. Olağan Gençlik Kongresi, partinin eş genel başkanı Mithat Sancar ve HDP'li bazı milletvekillerinin katılımıyla merkez Kayapınar ilçesindeki bir düğün salonunda gerçekleştirildi.

Kongrede, PKK ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar atılırken, sinevizyon gösteriminde Öcalan'ın eski bir konuşmasına ve fotoğraflarına yer verildi.

Burada konuşan Mithat Sancar, HDP'nin, gençlik, kadın, ekoloji partisi ve ülkede güzel bir geleceğin adresi olduğunu söyledi.

Büyük bir barış projesinden söz ettiklerini belirten Sancar, "HDP, bu ülkede geleceğin eşitlik, özgürlük ve demokrasi üzerine kurulmasını sağlamak için yolları açmaya kararlıdır" dedi.

"HDP'nin karar organlarında gençler olacak"

Sancar, şöyle devam etti:

Bu ülkeye büyük barış projesini getirecek olan bizleriz, öncülüğünü de gençler yapacaktır. HDP olarak biz öyle, gençlere "şunları vaat ediyoruz" diye konuşma yapmayız; biz kimseye, gençlere vaat etmek gibi bir yetki ve hakka sahip olduğumuzu düşünmüyoruz, çünkü karar verecek olanlar gençlerdir. HDP'yi yönetenler gençlerdir, HDP'nin karar organlarında gençler olacak. Biz sizin öncülüğünüzde, sizin mücadele kararlılığınızla, sizin bize yüklediğiniz sorumluluğun hakkını vermeye çalışıyoruz. Veremezsek bizden hesap sorun, bizi eleştirin, takip edin, hata yaptığımız anda bize uyarıda bulunun. Gençler olmadan yanlış yola da sapabiliriz, bizim en büyük denetçimiz sizlersiniz.

Soruşturma başlatıldı, 16 kişi gözaltına alındı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, kongrede "terör örgütü propagandası" yapıldığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Kongrenin sonunda, soruşturma kapsamında 16 kişi gözaltına alınırken, şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.