Gündem
Giriş Tarihi : 30-12-2021 03:13   Güncelleme : 03-01-2022 23:00

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan hakkında soruşturma

Dün görülen Onur Gencer davasında mahkeme heyetine yönelik hakaret içerikli söz ve davranışları nedeniyle HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan hakkında soruşturma başlatıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan hakkında soruşturma

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen dava duruşması sırasında HDP İstanbul milletvekili Pervin Buldan'ın mahkeme heyetine yönelik hakaret içerikli söz ve davranışları gerekçesiyle soruşturma başlatıldığını bildirdi.

"Mahkeme heyetine yönelik hakaret içerikli söz ve davranışları nedeniyle..."

Başsavcılıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

29 Aralık 2021'de İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmekte olan davanın duruşması sırasında HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan hakkında mahkeme heyetine yönelik hakaret içerikli söz ve davranışları nedeniyle soruşturma başlatılmıştır. Sözkonusu duruşmada izinsiz görüntü kaydı yapan ve nakleden kişiler hakkında da ayrıca soruşturmaya başlanılmıştır.

Deniz Poyraz'ı öldüren Onur Gencer davası

İzmir'de bir iş merkezinin 2. katındaki HDP İzmir İl Başkanlığı'na 17 Haziran'da gelen Onur Gencer, Deniz Poyraz'ı silahla öldürmüştü.

Yakalanarak tutuklanan Gencer'in "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve "işyeri dokunulmazlığını ihlal etme", "siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme" suçlarından 7 yıla kadar hapsi istenmişti.

Gencer'in yargılanmasına 29 Aralık'ta başlanmıştı.