Gündem
Giriş Tarihi : 03-02-2022 00:19   Güncelleme : 08-02-2022 00:34

HDP: 'Deniz Poyraz'ın katili davanın Kayseri'ye taşınmasını istedi'

Parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen HDP Hukuk Komisyonu Sözcüsü Ümit Dede, Deniz Poyraz'ı öldürmekle yargılanan katil Onur Gencer'in, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'nden (CİMER) davanın İzmir'den Kayseri’ye taşınmasını talep ettiğini söyledi.

HDP: 'Deniz Poyraz'ın katili davanın Kayseri'ye taşınmasını istedi'

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu'ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dedeİzmir HDP İl Başkanlığı'nda öldürülen Deniz Poyraz'la ilgili davanın, katil Onur Gencer'in talebiyle İzmir’den Kayseri’ye taşınmak istendiğini söyledi.

Deniz Poyraz davasının başka bir yere taşınmak istenmesinin "katilin arkasındaki güçlerin ve bu siyasi cinayetin gerçekliğinin ortaya çıkmasını engelleme girişimi olduğunu" belirten Dede, buna müsaade etmeyeceklerini söyledi.

"Davanın Kayseri'ye taşınmasına dönük bir girişim olduğunu öğrendik"

HDP Hukuk Komisyonu Sözcüsü Ümit Dede, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında şöyle konuştu:

İki gün önce dosyaya giren bir yazışmadan Deniz Poyraz davasının, katilin talebi doğrultusunda İzmir'den alınarak Kayseri'ye taşınmasına dönük bir girişim olduğunu öğrendik. Eğer katil can güvenliğiyle ilgili bir tehlike görüyorsa, prosedür olarak İzmir Valiliği'ne veya savcılığa başvurabilir ya da mahkeme aracılığıyla talebini iletilebilirdi, ancak bu talebini Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne iletmiştir. Bunun üzerine CİMER, Adalet Bakanlığı'nı harekete geçirmiş ve Adalet Bakanlığı da İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ve Valilik'ten katilin can güvenliği ve davanın selameten yürütülmesi konusunda görüş istemiştir.

"Katilin arkasındaki güçlerin ortaya çıkmasını engelleme girişimi"

Bu tür davalarda cezasızlık politikasının bir parçası olarak davayı başka illere kaçırma girişimleri oldu. Ali İsmail Korkmaz, Eskişehir'de katledildi ama dava Kayseri'ye taşındı, sonuçta polis memuruna 7 aylık ceza verildi. Uğur Kaymaz'ın davası Mardin'de görülmesi gerekirken, dava Eskişehir'e taşındı ve polisler beraat etti. Bir kez daha altını çizmek istiyoruz: Deniz Poyraz davasının başka bir yere taşınmak istenmesi katilin arkasındaki güçlerin ve bu siyasi cinayetin gerçekliğinin ortaya çıkmasını engelleme girişimidir.

"Can güvenliğini tehdit edecek bir olay yaşanmış değil"

Yargılamanın birinci ve ikinci duruşmalarında katilin can güvenliğini tehdit edecek ya da yargılamayı engelleyecek bir olay yaşanmış değil. Elbette katilin tahrik eden tavır ve söylemleri, acısı hâlâ taptaze olan aile ve bizler açısından bir tepki ile karşılanmıştır. Ancak mahkeme heyetinin katilin bu lakayt tavırları karşısında tavır almaması da bu gerginliklerin yaşanmasının bir diğer sebebi olmuştur. Yargılama salonunun kapasitesinden dolayı duruşmaya katılanların yüzde 80'i avukattır. Avukatların bulunduğu bir ortamda yargılamanın etkileneceğini ya da avukatların adil bir yargılama gerçekleşmesinin önüne geçeceğini iddia etmek kabul edilebilir değildir.

"Davanın toplumdan kaçırılması aleniyet ilkesinin boşa düşürülmesidir"

Adil yargılamanın koşullarından biri aleniyet ilkesidir. Aleniyet ilkesinin sebebi de toplumun yargılamayı takip etmesi, adil yargılama yürütülüp yürütülmediğini bilmek istemesidir. Davanın İzmir'den alınıp toplumdan kaçırılması, bu aleniyet ilkesinin boşa düşürülmesi demektir. İzmir'de yaşayan aile, saldırıdan dolayı mağdur müşteki arkadaşlarımız ve avukatların, onları sahiplenen sivil toplum ve siyasi parti temsilcilerinin İzmir dışında davanın görülmesi durumunda davayı takip edemeyeceklerini düşündüğü için bu talepte bulundu katil.