Ekonomi
Giriş Tarihi : 10-12-2021 00:09   Güncelleme : 15-12-2021 02:08

Hazine ve Maliye Bakanı'ndan enflasyon ve asgari ücret açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, asgari ücret ve enflasyonla ilgili açıklamalarda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı'ndan enflasyon ve asgari ücret açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TBMM'deki bütçe görüşmelerinde açıklamalarda bulundu.

Eylül itibariyle Türkiye'nin cari açığının 2020 sonuna göre 16.6 milyar dolar iyileştiğini belirten Nebati, "2021 yılı cari açık beklentimiz 12 milyar dolar. Türkiye'nin küresel ticaretten aldığı pay artacak" dedi.

Orta vadede cari açıkta kalıcı iyileşme sağlayacaklarını aktaran Nebati, "Vazgeçilen kamu geliri sayesinde enflasyonu 5.3 puan azalttık" diye konuştu.

Salgın sürecinde hükümet olarak her türlü desteği sağladıklarını ifade eden Nebati, döviz kurlarıyla ilgili olarak, "Borçlanma politikası kapsamında borçlanmanın ağırlıklı olarak TL cinsinden yapılmasını hedefliyoruz" görüşünü dile getirdi.

Enflasyonla mücadele

Enflasyonu kalıcı olarak düşük seviyeye indireceklerini belirten Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, "Enflasyonla mücadele konusunda önümüzdeki dönemde de para ve maliye politikalarının güçlü eşgüdümü ile mal ve hizmet piyasalarında rekabet ve verimliliği artıracak yapısal tedbirleri hayata geçirerek ve kalıcı olarak düşük seviyelere indireceğiz" ifadelerini kullandı.

Motorlu Taşıtlar Vergisi indirimi

2022 yılındaki Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde indirim yaptıklarını belirten Nebati, "2022 yılına ilişkin Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tutarlarına uygulanacak yeniden değerleme oranı yüzde 36.2 olarak duyurulmuştu ama Cumhurbaşkanımız yetkisi çerçevesinde yeniden değerleme oranını yüzde 25'e düşürüyoruz" dedi.

Çiftçilere kuraklık desteği

Nebati, kuraklıktan etkilenen çiftçiye ödemelerin başlayacağını belirterek, "Aralık ayının ikinci yarısından itibaren kuraklıktan zarar gören 651 bin üreticimize toplamda 2.6 milyar TL kuraklık desteği ödemesi yapacağız" diye konuştu.

Asgari ücret görüşmeleri

Asgari ücretle ilgili olarak da konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, "Asgari ücrete ilişkin görüşmeler de devam etmekte. Herkesin beklentilerini karşılayacak bir artış yapmayı planlıyoruz. İşçi kardeşlerimiz rahat etsin" dedi.