Dünya
Giriş Tarihi : 09-02-2022 03:08   Güncelleme : 14-02-2022 02:55

Halil Falyalı ve şoförü Kıbrıs'ta öldürüldü

Adı Sedat Peker'in iddialarıyla gündeme gelen Halil Falyalı, Girne'deki otelinden Çatalköy'e gittiği sırada araç konvoyuna düzenlenen silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Halil Falyalı ve şoförü Kıbrıs'ta öldürüldü

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), adı Sedat Peker'in iddialarıyla gündeme gelen Halil Falyalı'ya yönelik akşam saatlerinde silahlı saldırı düzenlendi.

Saldırı sonrası Halil Falyalı'nın şöförü Murat Demirtaş olay yerinde hayatını kaybederken, Halil Falyalı da ağır şekilde yaralandı.

Kuzey Kıbrıs basınına yansıyan haberlere göre, Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi'nin ardından Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi'ne sevk edilen Falyalı, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Hastane başhekiminden açıklama

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Müfit Yenen, şu açıklamada bulundu:

KKTC saatine göre 19.45 itibariyle vücudunun pek çok noktasında ateşli silah yaralanması ile Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'ne getirilen Halil Falyalı, hastanemizin, kardiyoloji, acil tıp, anestezi, kalp ve damar cerrahisi, genel cerrahi ve beyin cerrahisi uzmanlarından oluşan ekibi tarafından gerçekleştirilen bütün müdahalelere karşın hayatını kaybetmiştir.

Kuzey Kıbrıs polisi: "Geniş çaplı soruşturma sürüyor"

Kuzey Kıbrıs polisinden yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

8.2.2022 tarihinde, saat 19.00 sıralarında Çatalköy'de 20 Temmuz Caddesi üzerinde, işadamı Halil Falyalı'nın içinde bulunduğu araca meçhul şahıs/lar tarafından açılan ateş sonucu, aracın şoförü Murat Demirtaş olay yerinde yaşamını yitirirken, olayda ağır yaralanan Halil Falyalı ise ambülans ile kaldırıldığı Yakın Doğu Hastanesi'nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirmiştir. Olayla ilgili geniş çaplı soruşturma sürüyor.

Geçen yıl 'darp', 'soygun' ve 'zorla alıkoyma' suçlarından yargılanmıştı

Halil Falyalı, geçen yıl ekim ayında "darp", "soygun" ve "zorla alıkoyma" suçlarıyla ilgili bir davada tutuklu olarak yargılanmıştı.

Girne Kaza Mahkemesi'nde görülen dava takipsizlik nedeniyle geri çekilmiş, Falyalı Aralık ayında serbest bırakılmıştı.

Adı Sedat Peker'in iddialarıyla gündeme gelmişti

2000'lerin başında Kuzey Kıbrıs'ta kumarhane güvenliği olarak işe başlayan, ardından birçok otel işletmeciliği ve kumarhane yöneticiliği yapmış olan Falyalı, Les Ambassadeurs Hotel'in de sahibiydi.

Adı basında ilk kez 2016 yılında yasadışı bahis operasyonuyla anılan Halil Falyalı'nın ABD'de devam eden bir suç davası da bulunuyor.

Falyalı'nın adı son dönemde Sedat Peker'in iddialarında da yer almıştı.