Gündem
Giriş Tarihi : 17-05-2021 22:55   Güncelleme : 26-05-2021 00:59

Hakkında yeni bir inceleme başlatıldı: İmamoğlu 'savunma' verdi

İmamoğlu hakkında bu kez 'dezenfektan alımında devleti zarara uğrattığı' gerekçesiyle ön inceleme başlatıldı.

Hakkında yeni bir inceleme başlatıldı: İmamoğlu 'savunma' verdi

Geçtiğimiz günlerde, hakkında inceleme başlatılıp soruşturulmasına gerek görülmeyen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik yeni bir inceleme daha başlatıldı.

İçişleri Bakanlığı, İBB'ye dezenfektan alımında devletin zarara uğratıldığı gerekçesiyle İmamoğlu hakkında inceleme başlattı.

Savunması istendi

Sözcü'den Saygı Öztürk’ün haberine göre, koronavirüs salgınının ilk başladığı dönemde İBB, İhale Yasası'nın 21. maddesine dayanarak 19 Mart 2020 tarihinde NHP İlaç Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nden 15 bin litre dezenfektan aldı.

İçişleri Bakanlığı, ihalede usulsüzlük içeren işlemler yapılarak kamu zararına sebebiyet verildiği iddiasıyla İmamoğlu hakkında "Devlet Memurları ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanun"a dayanarak ön inceleme başlattı.

Müfettişler, İmamoğlu'ndan savunma istedi.

İmamoğlu: "Harcama ve ihale yetkilisi" sıfatlarım bulunmuyor"

İmamoğlu, ön inceleme soruşturmasını yürüten müfettişlere yolladığı savunma dilekçesinde, belediye başkanı olarak "Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu", "Kamu İhale Kanunu" ve "Belediye Kanunu"nun ilgili maddeleri uyarınca, "harcama ve ihale yetkilisi" sıfatlarının bulunmadığını belirtti.

İmamoğlu, dilekçesinde, Danıştay 1. Dairesi'nin benzer bir konuda, bir belediye başkanı hakkında verilen soruşturma izni kararına karşı yapılan itirazı kabul ettiğinin de altını çizdi.

İmamoğlu, müfettişlere sunduğu savunma dilekçesinde, "Harcama ve ihale yetkililerinin tanımı, görev yetki ve sorumlulukları, genel hüküm olarak '5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu' ile '4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nda, özel hüküm olarak da '5393 sayılı Belediye Kanunu'nda düzenlenmiştir" beyanında bulundu.