Gündem
Giriş Tarihi : 23-04-2021 00:19   Güncelleme : 26-04-2021 02:29

Hakim karşısına çıkan emekli 5 amiral ve 1 generale yurtdışı yasağı

Montrö bildirisi soruşturması kapsamında emniyette ifadesi alınan ve savcılığa sevk edilen emekli 5 amiral ve bir tuğgeneral, adli kontrol talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilmesinin ardından serbest bırakıldı.

Hakim karşısına çıkan emekli 5 amiral ve 1 generale yurtdışı yasağı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 104 imzalı Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili bildiri sonrası başlattığı soruşturma kapsamında ifadeye çağrılan 7 emekli amiralden Alper Tezeren, İlker Güven, Metin Açımuz, Nurhan Kahyaoğlu ve Ali Önel Yüksel ile Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Genel Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye getirildi.

Yurtdışına çıkış yasağı

Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcılarına ifade veren şüpheliler serbest bırakılırken, savcılığın talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği şüpheliler hakkında yurtdışına çıkış yasağı uygulanmasını kararlaştırdı.

Şüphelilerden emekli amiral Işık Biren'in ise hastanede tedavi gördüğü için ifadeye gelemeyeceği öğrenildi.

16 Nisan'da ifadeye çağrılmışlardı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 4 Nisan'da, bazı emekli amirallerin yayımladığı 'Montrö Bildirisine' ilişkin soruşturma başlattığını duyurmuştu.

Soruşturma kapsamında, 5 Nisan'da Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alınmış; Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat'a emniyete gelmeleri için tebligat yapılmıştı. Bu şüpheliler, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma kapsamında 6 emekli amiral ile 1 emekli generali de 16 Nisan'da ifadeye çağırmış, bu kişiler sabah saatlerinde Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne gitmişlerdi.