Dünya
Giriş Tarihi : 08-09-2021 22:42   Güncelleme : 13-09-2021 02:42

Güney Kıbrıs'ta skandal: Bakanlıktan 'Atatürk sayfasını yırtın' talimatı

Güney Kıbrıs Eğitim Bakanlığı, orta eğitim öğretmenlerine, Oxford Discover Futures 3 Workbook isimli kitabın öğrencilere dağıtmadan önce Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bölümün yer aldığı 36'ncı sayfasını yırtma talimatı verdiği öğrenildi.

Güney Kıbrıs'ta skandal: Bakanlıktan 'Atatürk sayfasını yırtın' talimatı

Güney Kıbrıs Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere "acil" vurgusuyla elektronik ortamda gönderilen genelgede, yırtılması talimatı verilen sayfada, "Türkiye'nin en büyük kahramanı" başlığı altında Gazi Mustafa Kemal Atatürk, sanat dünyasının kahramanları olarak da Frida Kahlo ile Diego Rivera işleniyor.

Sigmalive'de yer alan habere göre, öğretmenler, sosyal medya grupları üzerinden yırtılması talimatı verilen sayfanın Atatürk'le ilgili olduğu bilgisini paylaşırken, Rum Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (OELMEK) Başkanı Kostas Hacisavvas, Rum Eğitim Bakanı'ndan izahat istedi.

Hacisavvas, "Önümüzdeki günlerde Eğitim Bakanlığı'nda yapacağımız görüşmede, ilgili kararı gündeme getiren sebepler hakkında izahat isteyeceğiz. Görüşmemiz, eğitimle ilgili başka ciddi konuları ele almak maksadıyla gerçekleşecek. Meslektaşlarıma, genelgeyle ilgili soruları ileteceğime dair söz verdim" ifadesini kullandı.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan kınama

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, genelgeye tepki göstererek, "Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün nasıl bir lider olduğunu bu saatten sonra tartışmanın hiçbir anlamı yok, çünkü bütün dünya Mustafa Kemal Atatürk'ün nasıl büyük bir komutan ve lider olduğunu, Türkiye'nin kurucusu olduğunu kabul etmiştir. Rum tarafındaki bir kitapta Atatürk'ün fotoğrafını çıkartıp da yerine başka bir şey koymanın anlamı yoktur, kendilerini böyle bir davranıştan dolayı kınıyorum" dedi.

Tatar, tarih kitapları meselesiyle ilgili konunun 2004'teki Annan Planı öncesine kadar gittiğini söyledi. Kuzey Kıbrıs yöneticilerinin, Annan Planı sonrasında tarih kitaplarındaki ilgili konuları yumuşattığını vurgulayan Tatar, bu kapsamda gerçek tarihin yumuşatılması veya gizlenmesi hedefiyle yanlışlar yapıldığını belirtti.

"Kıbrıslı Türklere yönelik soykırımı ve zulmü, gençlerimizin öğrenmesi gerekir"

Cumhurbaşkanı Tatar, şunları ifade etti:

Geçmişini bilmeyen milletlerin, ileride büyük yanlışlara vesile olabileceğini, hatta kendi kimliklerinden ve ulusal duruşlarından zafiyet verebileceklerini konuşuyoruz. Onun için bizim kitaplarımızda da hâlâ eksiklikler varsa, ki var olduğu söylenmektedir, bunların en erken zamanda giderilmesi lazım. Gerçek tarihin, Kıbrıs'ta yaşanmışlıkların, Rum-Yunan ikilisinin neyi hedeflediklerini ve buna ulaşmak için neleri yaptıklarını, Kıbrıslı Türklere yönelik, uluslararası hukuka aykırı olarak, soykırımı ve zulmü, bizim gençlerimizin de bilmesi gerektiğini vurguluyorum. Bunları bilmek ileride 'adil, kalıcı ve eşitlik temelinde bir anlaşma istemiyoruz' anlamına gelmemektedir. Şu anda egemen eşitlik temelinde, iki ayrı devletin işbirliğine dayalı bir anlaşma olabilir.

"Rum kesimi Annan Planı sonrası tarih kitaplarını hiç yumuşatmadı"

Cumhurbaşkanı Tatar, Rum kesiminin Annan Planı sonrası tarih kitaplarını hiç yumuşatmadığını, kilisenin de etkisiyle Türkiye ve Kıbrıs Türk'ü karşıtı ile Kıbrıs'ı bir Helen Adası olduğu yönündeki duruşlarının dozunu artırarak gençlerine anlattığını da sözlerine ekledi.