Gündem
Giriş Tarihi : 16-09-2020 01:48   Güncelleme : 21-09-2020 00:25

Gezi davasında ayrılan dosyanın ilk duruşması yapıldı

Yurtdışında oldukları için Gezi Parkı ana davasından dosyaları ayrılan ve ağırlaştırılmış müebbet istemiyle yargılanan Mehmet Ali Alabora, Pınar Öğün, Can Dündar, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu ve İnanç Ekmekçi'nin avukatlarının beraat talebi mahkeme tarafından reddedildi.

Gezi davasında ayrılan dosyanın ilk duruşması yapıldı

Oyuncular Mehmet Ali Alabora ve Pınar Öğün, gazeteci Can Dündar, Açık Toplum Vakfı çalışanı Gökçe Yılmaz, yazar Handan Meltem Arıkan, Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Koordinatörü Hanzade Hikmet Germiyanoğlu ve sivil toplum kuruluşu çalışanı İnanç Ekmekçi'nin yargılandığı Gezi Parkı davasının ilk duruşması bugün yapıldı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VE 2970 YIL HAPİS İSTEMİ

Diken'den Canan Coşkun'un haberine göre, davada yargılanan bütün sanıkların Gezi Parkı olayları sırasında şiddetsiz eylemleri organize etmek ve yaygınlaştırmak gibi suçlamalarla hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, mala zarar verme, tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi, ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme, nitelikli yağma, nitelikli yaralama, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet suçlamalarından ağırlaştırılmış müebbet ve 2970 yıl hapsi isteniyor.

AVUKATLAR BERAAT TALEP ETTİ

Davada yargılanan kişiler yurtdışında yaşadığı için geçen şubat ayında beraat kararıyla sonuçlanan ana davadan ayrılmıştı.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanıkların dört avukatı katıldı.

Gökçe Yılmaz’ın avukatı Bahri Belen, Açık Toplum Vakfı'nın yöneticileri hakkında mahkemenin beraat kararı verdiğini anımsatarak, müvekkilinin derneğin bir çalışanı olduğunu söyledi ve müvekkili hakkında derhal beraat kararı verilmesini talep etti.

Diğer avukatlar da müvekkillerinin ifadesinin istinabe yoluyla alınmasını talep etti. (Bir davanın görülmekte olduğu mahkemeye gönderilmek üzere, başka bir yerde bulunan tanığın ifadesinin bulunduğu yerdeki mahkemece alınması.)

BİR SONRAKİ DURUŞMA 14 OCAK'A ERTELENDİ

Mahkeme, avukatların beyanlarından sonra savcının bir talebi olup olmadığını sordu. Savcı da davada yargılanan kişiler hakkında çıkarılan yakalama kararının infazının beklenmesini talep etti.

Mahkeme, istinabe ve derhal beraat taleplerini reddederek bir sonraki duruşmanın 14 Ocak 2021’de yapılmasına hükmetti.

OSMAN KAVALA HAKKINDA TAHLİYE KARARI VERİLMİŞTİ

Aynı mahkeme, 18 Şubat’ta ana davada Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Yiğit Aksakoğlu ve Yiğit Ali Ekmekçi'nin tüm suçlardan beraatına karar vermiş, Kavala hakkında da tahliye kararı vermişti.

Kavala, cezaevinden çıkarılmadan, daha önce tahliye edildiği bir soruşturmadan tekrar gözaltına alınarak tutuklanmıştı.