Gündem
Giriş Tarihi : 03-04-2021 22:46   Güncelleme : 06-04-2021 02:41

Gergerlioğlu'nun oğlu açıkladı: 'Babamı hastaneden kaçırdılar'

Gözaltına alınmasının ardından hastanede anjiyo olan Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun hastaneden kaçırılıp Sincan Cezaevi'ne konulduğu öğrenildi.

Gergerlioğlu'nun oğlu açıkladı: 'Babamı hastaneden kaçırdılar'

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, dün (2 Nisan) hakkındaki kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle milletvekilliği düşürülen HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun, kendisine yapılan çağrıyı almış olmasına rağmen 10 günlük yasal süre içinde gelmemesini gerekçe göstererek, Gergerlioğlu'nu Ankara'da gözaltına aldırmıştı.

Adliyedeki işlemleri sırasında rahatsızlanan ve hastaneye kaldırılan Gergerlioğlu, hastanede anjiyo oldu.

Anjiyo olduğunu oğlu duyurdu

Durumu sosyal medya hesabından paylaşan Gergerlioğlu'nun oğlu Salih Gergerlioğlu, "Babamın anjiyosu yapıldı. Tansiyonunun yüksek olmasından dolayı yoğun bakıma alındı. Bugün yoğun bakımda kalacak. Durumu iyi" dedi.

"Meclis'teki rezaletin ikinci versiyonunu oynuyorsunuz"

Gözaltı sırasındaki muameleye tepki gösteren Gergerlioğlu, kendisini gözaltına alan polislere, "Meclis'teki rezaletin ikinci versiyonunu oynuyorsunuz" demişti.

"Babamı hastanenin arka tarafından kaçırdılar"

BBC Türkçe'ye açıklamalarda bulunan Gergerlioğlu'nun oğlu Salih Gergerlioğlu, sabah 7'den beri HDP'nin on milletvekiliyle birlikte hastanenin önünde beklediklerini belirterek, şunları söyledi:

Bize yoğun bakım servisinin tek çıkışı var dediler, ama yalan söylediler, bir mizansen uygulandı. Geceden beri burada bekleyen HDP'li milletvekilleri var, ben sabah yediden itibaren buradayım. Bunca zaman içinde telefonla dahi doktordan bilgi alamadık. HDP milletvekilleri babamın durumuyla ilgili bilgi almak için Sağlık Bakanı, Adalet Bakanı dahi her merciye ulaşmaya çalıştık, doktorla telefonla dahi görüşemedik, bize bilgi vermediler. HDP milletvekilleri bu konuyla ilgili basın açıklaması yaparken babamı hastanenin arka tarafından kaçırdılar.

"Fahrettin Koca ile babam hastaneden alındıktan sonra görüşebildik"

Gergerlioğlu, babasının hastaneden alınmasından sonra HDP milletvekillerinin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüşebildikleri belirterek, "Bu süreçte babamın canıyla oynadılar" ifadelerini kullandı. 

HDP Gaziantep milletvekili Mahmut Toğrul açıklama yaptı

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, partisinden bir grup milletvekiliyle, milletvekilliği düşürülen ve dün gözaltına alınan Gergerlioğlu'nun anjiyo olduğu Ankara Şehir Hastanesi önünde açıklama yaptı.

Gergerlioğlu'nun evinde kabul edilemez bir tutumla gözaltına alındığını ifade eden Toğrul, gözaltı işleminin ardından ilk olarak sağlık kontrolü yapılmak üzere Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi'ne götürüldüğünü belirtti.

Toğrul şunları söyledi: 

Biraz önce şahit oldunuz, biz vekiller olarak buraya geldik ve vekilimizin sağlık durumu nedir, bilgi almak istedik, ama maalesef Ankara Şehir Hastanesi'nde bir kişi bile bize açıklama yapmadı. Görüşme taleplerimiz 'bekleyin geliyorlar' denilerek sürüncemede bırakıldı. Kimse bilgi vermedi. 'Çıkaracaklar, götürecekler' diye bilgi verildi, önlem alındı, araçlar geldi, çıkarılacakmış gibi senaryo çizildi. Ancak gerçekten korsanvari bir şekilde milletvekilimiz kaçırıldı. Hastaneden kaçırıldı. Nereye götürüldüğünü bilmiyoruz. Sincan Cezaevi'ne götürüldüğünü düşünüyoruz. İşin doğrusu, zulmün bir başka versiyonunu görüyoruz. Bir milletvekili burada basından, arkadaşlarından kaçırılmıştır, korsanvari bir şekilde götürülmüştür.

Gergerlioğlu'nun avukatı: "Sincan Cezaevi'ne götürüldü"

Öte yandan, Avukat Bışar Alınak da, müvekkili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun Sincan Cezaevi'ne götürüldüğünü teyit etti.

10 günlük süre dolunca hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı

Yargıtay'ın 2 yıl 6 ay hapis cezası kararını onamasının ardından milletvekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu'na, 10 gün içerisinde teslim olma çağrısı yapılmıştı. Sürenin dolmasıyla Gergerlioğlu için yakalama kararı çıkarıldı.

Ankara'da Gergerlioğlu'nun evinde kaydedilen gözaltı görüntülerinde, HDP'li siyasetçinin açıklama yapmaya devam etmesi karşısında güç kullanılarak evden çıkartıldığı görülüyordu.

Gergerlioğlu'nun görüntülerde, "Meclis'teki rezaletin ikinci versiyonunu oynuyorsunuz" demişti.

Anayasa Mahkemesi Gergerlioğlu'nun iptal istemini reddetmişti

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun, milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali istemiyle yaptığı başvuruyu reddetmişti.