Dünya
Giriş Tarihi : 17-05-2021 00:41   Güncelleme : 24-05-2021 02:51

Gazze'de vahşet sürüyor: Can kaybı 200'e, yaralı sayısı 1305'e çıktı

Filistin Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 200'e, yaralıların sayısı ise 1305'e yükseldi.

Gazze'de vahşet sürüyor: Can kaybı 200'e, yaralı sayısı 1305'e çıktı

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik 10 Mayıs'ta başlattığı hava saldırıları devam ediyor.

Yerel kaynaklardan yapılan açıklamada, İsrail güçlerinin gece boyunca saldırılarını sürdürdüğü ve Hamas mevzileri dahil birçok noktayı hedef aldığı bildirildi. İsrail savaş uçakları Deir Al-Balah, El-Zeytun ve Şucaiyye bölgelerine saldırı düzenledi.

"Pazartesinden bu yana Gazze'den İsrail'e 3 bin roket atıldı"

İsrail ordusunun açıklamasında, bu sabah saatlerinde Şucaiyye ve Han Yunis'te roket fırlatılan 11 noktaya ve Han Yunis'te roket fırlatan bir hücreye hava saldırısı düzenlendiği duyuruldu.

Gazze'nin kuzeyinde Hamas istihbarat merkezini, Han Yunis'te 2011'de İsrail hapishanesinden tahliye edilen Hamas liderlerinden Yahya el Sinvar'ın evini vurduğunu söyleyen İsrail ordusuna göre, pazartesiden beri Gazze'den İsrail'e yaklaşık 3 bin roket atıldı.

"Hamas, askeri altyapısını kasten sivil evlerin altına kuruyor"

Daha sonra sivil can kayıplarının artması karşısında yeni bir açıklama yapan İsrail ordusu, hava saldırılarıyla Hamas'ın Gazze'deki tünel sistemini çökertmelerinin sivillerin yaşadığı evlerin yıkılmasına yol açtığını söyledi.

İsrail ordusu, yaptığı açıklamada, "Yeraltı askeri tesisinin çökmesi, üzerindeki sivil evlerinin temellerinin de çökmesine yol açarak istenmeyen can kayıplarına yol açtı. Mümkün olduğu kadar sivil can kayıplarından kaçınmak istiyoruz. Ancak sorumluluk, askeri altyapısını kasten sivil evlerin altına kuran ve dolayısıyla sivilleri tehlikeye atan Hamas'ındır" ifadelerini kullandı.

Yıkılan binaların enkazından 2 doktorun cansız bedenine ulaşıldı

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in gece yarısından itibaren Gazze'nin çeşitli bölgelerine düzenlediği saldırılarda yıkılan binaların enkazındaki arama-kurtarma çalışmalarını aktardı.

2'si doktor 8 can kaybı ve 45 yaralından söz eden bakanlık, enkazdan Şifa Hastanesi İç Hastalıklar Bölümü Başkanı Doktor Eymen Ebu el Avf ile önemli bir nöroloğun cansız bedenlerinin de çıkarıldığını belirtti.

Toplam can kaybı 200'e, yaralı sayısı ise 1305'e ulaştı

Filistin Sağlık Bakanlığı, saldırılar sonrası hayatını kaybedenlerle ilgili son durumu uluslararası kamuoyuna duyurdu.

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 200’e, yaralıların sayısının ise 1305’e yükseldiği belirtildi.