Dünya
Giriş Tarihi : 13-05-2021 00:06   Güncelleme : 13-05-2021 22:38

Gazze'de can kaybı ve yaralı sayısı yükseliyor: 65 şehit, 335 yaralı

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 2'si çocuk 9 Filistinlinin daha hayatını kaybetmesiyle can kaybı 65'e, yaralı sayısı ise 335'e yükseldi.

Gazze'de can kaybı ve yaralı sayısı yükseliyor: 65 şehit, 335 yaralı

İsrail'in düzenlediği hava saldırısında Gazze'de bulunan çok katlı El-Şuruk Kulesi vurulmuş ve bina tamamen yıkılmıştı.

Roketli saldırıda 1'i ağır 7 yaralı

Hava saldırısına Gazze Şeridi’nden roket saldırısı ile karşılık verilmesi sonucu roketlerden biri Sderot’ta bir binaya isabet etti, 1’i ağır 7 kişi yaralandı.

Yaralılar arasında 6 yaşındaki bir çocuğun olduğu bildirilirken, roketlerden birinin ise Aşkelon'da bir eve isabet etmesi üzerine yangın çıktı.

Hamas: "130 roket fırlatıldı"

Polis tarafından yapılan açıklamada, Aşkelon’da 14 bölgeye roket düştüğü ve Sha'ar Hanegev bölgesinde ise boş bir anaokuluna roket isabet ettiği bildirildi.

Hamas tarafından yapılan açıklamada ise, İsrail'e yönelik düzenlenen son saldırıda 130 roket fırlatıldığı belirtilerek, saldırının Gazze’deki çok katlı binaya yapılan saldırıya misilleme olduğu kaydedildi.

İsrail'de 8 kişi hayatını kaybetti

İsrail’e düzenlenen roket saldırılarında can kaybı 8’e yükselirken, İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) tarafından yapılan açıklamada da Gazze Şeridi yakınlarında anti-tank füzesi ile vurulan araçta bulunan 21 yaşındaki Omer Tabib'in hayatını kaybettiği aktarıldı.

Filistin'de 65 can kaybı, 335 yaralı var

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, Gazze Şeridi'ne devam eden İsrail hava saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısının 16'sı çocuk 5'i kadın toplam 65'e, yaralı sayısının ise 335’e yükseldiği bildirilmişti.

Avrupa Birliği temsilcisi: "Sivil ölüm ve yaralanmalardan endişeliyiz"

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, İsrail ve Filistin arasındaki gerilime değinerek, "AB, çocuklar da dahil olmak üzere çok sayıda sivil ölüm ve yaralanmadan dolayı endişe duyuyor. Tüm çabalar sivil kayıpları önlemeye ve gerilimi azaltmaya yönelik olmalıdır" dedi.

ABD devreye girecek

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD Dışişleri Bakanlığı bünyesindeki Yakın Doğu İşleri Bürosu'nda İsrail ve Filistin İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Hady Amr'ın şiddetten bir çıkış yolu bulmak için İsrailli ve Filistinli liderlerle görüşeceğini açıkladı.

Blinken, İsrail saldırılarında öldürülen Filistinli çocukların görüntülerinin üzücü olduğunu ifade ederek, "Orada gördüklerimiz hakkında derinden endişeliyiz. Herhangi bir sivil can kaybı trajedidir" dedi.