Gündem
Giriş Tarihi : 22-06-2022 01:26   Güncelleme : 28-06-2022 01:20

Gazeteciler Meclis'te oylanacak 'dezenformasyon yasası'na tepkili

Kamuoyunda 'dezenformasyon yasası' olarak anılan kanun teklifini protesto eden çok sayıda gazetecilik meslek örgütü, tasarıyla birlikte iktidarı desteklemeyen basın kuruluşları ve sosyal medya kullanıcılarının hedef alınacağını belirtti.

Gazeteciler Meclis'te oylanacak 'dezenformasyon yasası'na tepkili

İstanbul-Şişhane'de bir araya gelen gazetecilik meslek örgütleri, kamuoyunda 'dezenformasyon yasası' olarak bilinen ve geçtiğimiz hafta TBMM Adalet Komisyonu'nda bazı değişikliklerle kabul edilen Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'ni protesto etti.

"Gazetecileri susturma, korkutma, hapsetme yasası"

TBMM'de oylanacak yasa tasarısını gazeteciliğe yönelik susturma, korkutma, hapsetme yasası olarak nitelendiren meslek örgütleri, yasayla birlikte, iktidarı desteklemeyen basın kuruluşları ile sosyal medya kullanıcılarının hedef alınacağını belirtti.

'Tasarı geri çekilsin' talebi

"Sosyal medya ve dezenformasyon yasa tasarısı geri çekilsin" talebinin öne sürüldüğü protesto gösterisine Türkiye Gazeteciler Sendikası, Parlamento Muhabirleri Derneği, Basın Konseyi, Çağdaş Gazeteciler Derneği, DİSK Basın-İş, Gazeteciler Cemiyeti, KESK Haber-Sen, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği, Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, Ekonomi Muhabirleri Derneği ve Türkiye Foto Muhabirleri Derneği katıldı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) tarafından yapılan açıklamada, Ankara'da bir başka protesto gösterisi daha düzenleneceği bildirildi.