Gündem
Giriş Tarihi : 31-08-2021 02:02   Güncelleme : 03-09-2021 03:20

FLAŞ | Sezgin Baran Korkmaz Türkiye'ye iade edilecek

Türkiye'nin Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki Wels Mahkemesi'ne yaptığı iade başvurusu kabul edildi.

FLAŞ | Sezgin Baran Korkmaz Türkiye'ye iade edilecek

Türkiye'nin Avusturya'da Wels Mahkemesi'ne yaptığı Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki iade başvurusu kabul edildi.

Korkmaz'ın avukatı Murat Volkan Dülger, müvekkili hakkında devam eden ABD'ye iade talebinin incelenmesinin ardından durumun netleşeceğini söyledi.

Dülger, yaptığı açıklamada, "Mahkemenin ve nihai karar mercii olan Avusturya Adalet Bakanlığı'nın vereceği karar uyarınca müvekkilin Türkiye'ye gelmesi mümkün olabilecektir" dedi.

Dülger, sosyal medya hesabında şu açıklamada bulundu:

Basının ve Kamuoyunun Dikkatine,

Müvekkil Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki son gelişmeleri ve Türkiye'nin iade talebinin kabul edilmesine ilişkin bilgileri saygıyla sunarız:

Tutukluluk süresi 22 Eylül'e kadar uzatıldı

Hakkındaki kara para aklama ve dolandırıcılık suçlamaları nedeniyle kırmızı bültenle aranan SBK Holding'in sahibi Sezgin Baran Korkmaz, ABD'nin talebi üzerine 19 Haziran'da Avusturya'da yakalandıktan sonra tutuklanmıştı. Korkmaz'ın tutukluluk süresi 22 Eylül'e kadar uzatıldı.

ABD'nin Utah eyaletinde görülen davada, Sezgin Baran Korkmaz'ın iş ortaklığı yaptığı Kingston Kardeşler ve Lev Aslan Dermen'in (Levon Termendzgyan) vergi bağlantıları ile Amerikan Vergi Dairesi'ni (IRS) dolandırarak elde ettikleri paraları akladıkları iddiaları inceleniyor.