Gündem
Giriş Tarihi : 29-04-2021 00:37   Güncelleme : 01-05-2021 22:36

FLAŞ | Hindistan mutasyonu Türkiye'ye girdi: 'İlk kez 5 kişide görüldü'

Bilim Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsün İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika varyantlarının ardından en son İstanbul'da 5 kişide Hindistan varyantının gözlendiğini belirterek, "Ülkemizde bu varyant ilk kez görüldü" dedi.

FLAŞ | Hindistan mutasyonu Türkiye'ye girdi: 'İlk kez 5 kişide görüldü'

Sağlık Bakanı Fahrettin KocaKoronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Tüm dünya ile birlikte salgın boyunca ağır bedeller ödedik. Yeni bir dünya düzenine sert ve hazırlıksız bir geçiş dönemi yaşadık. İş yapma usullerinden sevdiklerimize temas etme halimize kadar her alanda yeni bir düzene geçiş sancısı yaşadık. Sevdiklerimizi kaybettik. Sevdiklerimizi korumak için onları görmemeyi göze aldık.

"Vaka ve kayıpları durdurmak için bir kez daha kısıtlamaları sıkılaştırdık"

Bu çok yıpratıcı süreç, beklenenden uzun sürdü. Ülkemizde vaka sayılarının ve kayıpların artmasını durdurmak için bir kez daha kısıtlamaları sıkılaştırdık. Umarım ödediğimiz bu bedel bu salgından tamamen kurtulmamıza fayda sağlar.

Kısıtlamaların işe yaraması da, tamamen hayatımızdan çıkması da onlara ne kadar uyacağımızla ilgili. Eğer bir defada bu kısıtlardan ve hastalıktan kurtulmak istiyorsak, hep birlikte tedbir ve kısıtlamalara uymalıyız. Bunun ne kadar zor bir talep olduğunun farkındayım.

"Aşı tedariki önümüzdeki 2 ay için güçleşecek"

Aşı programı ile toplumsal bağışıklığı elde etmeden eski günlerimize dönmek kolay olmayacak. Bu süreci kısaltmak için yapmamız gereken, kısıtlama ve tedbirlere uymaktır. Aşı tedariki önümüzdeki 2 ay için güçleşiyor, ancak sonrasında aşı bolluğu yaşanması bekleniyor. Aşı üreticisi sayısı her geçen gün artmaktadır. Üretilen aşıların üretim kapasiteleri de artıyor. Bildiğiniz gibi ülkemizde iki aşı kullanıma girdi. Üçüncü olarak ise Sputnik V aşısının acil kullanım onayı için son aşamaya gelindi ve aşı tedariki için bir anlaşma da yapıldı. Türkiye, Sputnik V aşısından 6 ay içinde 50 milyon doz almak üzere anlaşmayı imzaladı. İlk sevkıyat mayıs ayı içinde gerçekleşecektir. Ayrıca bu aşının ülkemizde üretilmesi için de teknoloji transferi yapılacaktır.

BioNTech ve Sinovac aşısı açıklaması

Haziran ayı ile birlikte BioNTech aşısının da teslim alınan miktarı 30 milyon dozu geçmiş olacak. Bugün yaptığımız Bilim Kurulu toplantısında aşıyı geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin Hocamızın da görüşünü alarak Biontech aşısının iki dozunun uygulanması arasındaki sürenin 6-8 hafta olarak uygulanmasına karar verilmiştir.

Sinovac için ise zaman zaman sevkıyatta yavaşlamalar yaşansa da artan kapasite ile birlikte elimize ulaşan doz miktarı da artacak. Ayrıca diğer aşı üreticileri ile de anlaşma zemini ve erken teslimat konularında görüşmeler devam etmektedir.

Yerli aşıda son durum ne?

Yerli gücümüz, yerli aşılarımız sahaya çıkmaya hazırlanıyor. Yerli inaktif aşımız Faz-2 denemelerini tamamladı. Sonuçların değerlendirilmesini takip eden önümüzdeki birkaç gün içinde Faz-3 denemelerinin hazırlıkları başlayacaktır. Bu yaygın kullanım öncesi son aşamadır.

İkinci inaktif aşımız ise Ankara Şehir Hastanesi Klinik Araştırma Merkezi'nde Faz-1 aşamasına başlamış ve ilk gönüllülerinin aşılanmasını tamamlamıştır.

Faz-1 çalışması devam eden bir diğer aşı adayımız olan virüs benzeri parçacık aşısı ise ilk gönüllülerinin tamamını aşılamış durumdadır. Mayıs ayı sonunda Faz-2 çalışmasına geçilmesi hedeflenmektedir.

Intranazal uygulanacak aşı adayımız için ise Faz-1 çalışması için araştırma ürünü üretilmiştir. Gerekli testler tamamlandıktan sonra Faz-1 çalışmasına başlanacak.

Adenövirüs temelli Vektör aşı adayımız ise üretilmiş ve Faz-1 aşamasına ulaşmıştır.

"İstanbul'da 5 kişide Hindistan virüsü görüldü"

Aşı çalışmalarının etkinliğini de, salgının seyrini de yakından ilgilendiren bir konu daha var: Mutasyonlar.

Mutasyonlar rNA virüsleri için beklenen bir durumdu. Virüsle mücadeleyi güç hale getiren de budur. Bugün dünya genelinde karşılaşılan onlarca mutasyon / varyant türü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları baskın hale gelerek hızla yayılırken, bazıları sınırlı yayılım göstermektedir.

Virüsün kendisini değiştirerek yeni formlara girmesi ömrünü uzatsa da bunun bir sonu var. Bu mutasyonlar virüsün de hasta etme kabiliyetini sınırlayacak. Şu an ülkemizde en çok görülen mutasyon türü İngiltere varyantıdır. Bunun yanında Brezilya ve Güney Afrika varyantları da görülmüştü. Son olarak İstanbul'da 5 vatandaşımızda Hindistan varyantı da gözlendi. Ülkemizde bu varyant ilk kez görüldü ve vakalar izolasyon altında takip edilmektedir.