Dünya
Giriş Tarihi : 23-04-2021 00:38   Güncelleme : 26-04-2021 02:29

FLAŞ | Akdeniz'de yine bot faciası: En az 100 göçmen öldü

Uluslararası Göç Örgütü'nden yapılan açıklamaya göre, Akdeniz'deki bot faciasında en az 100 sığınmacı hayatını kaybetti.

FLAŞ | Akdeniz'de yine bot faciası: En az 100 göçmen öldü

Uluslararası Göç Örgütü, Akdeniz'deki tekne kazasında en az 100 göçmenin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Örgütün Twitter hesabından yapılan açıklamada, Orta Akdeniz'de meydana gelen deniz kazasında en az 100 kişinin yaşamını yitirdiğine dair raporlar olduğu açıklandı.

Arama-kurtarma faaliyeti çağrısı

Açıklamada, "Bu son trajediden dolayı üzüntü duyuyoruz ve devletlere Akdeniz'de arama-kurtarma gemilerini yeniden konuşlandırma çağrımızı yineliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Lastik bot enkazı

Akdeniz’de arama-kurtarma çalışmalarına katılan Fransız sivil toplum kuruluşu SOS Akdeniz'den yapılan açıklamada da, "Bugün saatler süren aramanın ardından en büyük korkumuz gerçek oldu. Ocean Viking mürettebatı, Trablus'un kuzeydoğusundaki bir lastik botun enkazına tanık olmak zorunda kaldı. Sözkonusu botun 130 kişi taşıdığı ve zor durumda olduğu çarşamba sabahı rapor edilmişti" denldi.

SOS Akdeniz'e ait Ocean Viking gemisinin olay yerine ulaşmasının ardından olay yerinde en az 10 ceset tespit ettiği ve hayatta kalan kimseye rastlanmadığı bilgisi de paylaşıldı.

4 ayda 350'den fazla kişi hayatını kaybetti

Açıklamada, enkazına ulaşılan bot dışında iki botun daha zor durumda olduğuna dair bilgi geldiği belirtilirken, bölgedeki arama-kurtarma operasyonlarının herhangi etkili bir devlet koordinasyonunun yokluğunda çok zor şartlar altında gerçekleştirildiğine dikkat çekildi.

Açıklamada ayrıca, 2021'in başından bu yana Akdeniz’in orta kesiminde 350'den fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.