Dünya
Giriş Tarihi : 05-07-2021 01:18   Güncelleme : 10-07-2021 01:51

Filipinler'de askeri uçak düştü: 45 ölü, 53 yaralı

Filipinler'de askeri uçağın düşmesi sonucu 45 kişi hayatını kaybederken, 53 kişi de yaralandı, 5 askeri personelin ise kayıp olduğu öğrenildi.

Filipinler'de askeri uçak düştü: 45 ölü, 53 yaralı

Filipinler’in güneyindeki Sulu eyaletinde Hava Kuvvetleri'ne ait 96 kişiyi taşıyan C-130 Hercules tipi askeri uçak iniş sırasında düştü.

45 kişi hayatını kaybetti, 53 kişi yaralandı

Filipinler Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, kazada hayatını kaybedenlerin sayısının 42'si askeri personel, 3'ü sivil olmak üzere 45’e yükseldiği aktarıldı.

Açıklamada ayrıca, yaralıların sayısının 49'u askeri personel, 4'ü sivil olmak üzere 53'e ulaştığı ifade edildi.

Uçakta bulunan 5 askeri personelin ise hâlâ kayıp olduğu bildirildi.

Uçağı ABD hükümeti vermişti

Sulu Müşterek Görev Gücü tarafından yapılan açıklamada ise, kazadan sonra en az 50 yaralının hastaneye kaldırıldığı ve bazı yaralıların ise Zamboanga şehrine sevk edildiği açıklandı.

Sulu Müşterek Görev Gücü Komutanı William N Gonzales, uçakta bulunan askeri personelin bugün birliklerine katılarak, Sulu merkezli terör örgütü Ebu Seyyaf'a karşı yapılan operasyonlara destek vereceklerini aktardı. Terör örgütü, 2014 yılında IŞİD'e bağlı olduğunu ilan etmişti.

Öte yandan, düşen askeri uçağın, ABD hükümetinin askeri finansman programı kapsamında Filipinlere verdiği iki uçaktan biri olduğu belirtildi.

Bugün yaşanan askeri uçak kazası, 1993'te Filipinler Hava Kuvvetleri'ne ait bir C-130 uçağının düşmesi sonucu 30 kişinin hayatını kaybetmesinden bu yana en kötü askeri hava felaketi olarak kayıtlara geçti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan taziye mesajı

Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Filipinler Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçağın düşmesi sonucu ölen ve yaralananlar olduğunun büyük üzüntüyle öğrenildiği kaydedildi.

Açıklamada, "Dost Filipinler halkının ve hükümetinin kederini paylaşıyor, bu elim kazada hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz" ifadeleri kullanıldı.