Ekonomi
Giriş Tarihi : 22-01-2021 05:30   Güncelleme : 27-01-2021 06:14

Fahiş fiyat artışı yapan 375 firmaya büyük ceza

Yapılan incelemeler sonucunda 375 firmaya, fahiş fiyat artışı uygulamaktan toplam 12 milyon lira ceza kesildi.

Fahiş fiyat artışı yapan 375 firmaya büyük ceza

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, son dönemde vatandaşların fahiş fiyat artışlarına yönelik artan şikâyet başvuruları üzerine, başta gıda ve temel tüketim ürünlerinde olmak üzere saha denetimleri artırıldı.

9870 ürün incelendi

Temel ihtiyaç ürünlerinde arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışlarının tespiti amacıyla 19-20 Ocak'ta Türkiye genelinde fiyat denetimleri gerçekleştiren Bakanlık, bu kapsamda 562 işletme bazında 9870 ürünü inceledi.

İnceleme sonucu elde edilen veriler Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirilecek ve firmaların savunmalarının alınmasının ardından haksız fiyat artışında bulunduğu tespit edilenler hakkında 10 bin liradan 100 bin liraya, stokçuluk faaliyetinde bulunduğu tespit edilenlere ise 50 bin liradan 500 bin liraya varan idari para cezası uygulanacak.

Temizlik, hijyen ürünlerinde fahiş artışlar

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Adalet, Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji, Tarım ve Orman bakanlıkları, TOBB, TESK, üretici ve tüketici örgütleri, perakende sektörü temsilcilerinden oluşan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, bugüne kadar 3208 dosyayı karara bağladı.

Temizlik, hijyen ürünleri gibi temel ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat artışı yaptığı değerlendirilen 375 firmaya toplam 11 milyon 885 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Yerel ve ulusal marketlerden savunma istendi

Bununla birlikte son dönemde Bakanlığa intikal eden ve temel gıda ürünleri arasında yer alan ayçiçek yağı, yumurta, tavuk, bebek maması ürünlerine yönelik fahiş fiyat artışı şikâyetleri ve başvuruları üzerine, bu ürünlere yönelik denetimler artarken, üretici / ithalatçı / tedarikçi ve bu ürünlerin tüketicilere satışını yapan bazı yerel ve ulusal marketlerden savunma istendi.

Gelen bilgi ve belgelerin değerlendirilmesi sonucunda haksız fiyat artışına sebebiyet verdiği tespit edilen ilgililer hakkında gerekli yaptırımlar uygulanacak.