Ekonomi
Giriş Tarihi : 21-12-2021 01:27   Güncelleme : 24-12-2021 03:28

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz: 'Bu bir faiz artışıdır'

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın döviz planı açıklamasına yönelik, "Geri döndük demeden döndüler. Olan bu. Bunlar anayolu bırakıp yan yola çıktılar, ama girdikleri yol çıkmaz sokak. Bu bir faiz artışıdır" dedi.

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz: 'Bu bir faiz artışıdır'

Halk TV'de yayımlanan 'Sözüm Var' programına konuk olan Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Kabine Toplantısı'nın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın 'kur daha yüksek olacak' diye mevduatını Türk Lirası'ndan dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak" açıklamasına yönelik, "Geri döndük demeden döndüler. Olan bu. Bunlar anayolu bırakıp yan yola çıktılar, ama girdikleri yol çıkmaz sokak. Bu bir faiz artışıdır. Klasik AK Parti politikalarının U dönüşüdür" değerlendirmesinde bulundu.

Türk Lirası üzerinden ihracatı artırmak için TL'nin değerinin bilerek düşürüldüğünü dile getiren Yılmaz, "Liranın değerinin düşmesi hedefti ama gelinen noktada bu işin çıkmaz sokak olduğunu gördüler. Türkiye Ekonomi Modeli'nin tabutuna çivi çakıldı" dedi.

"İktidarın hedefi değersiz Türk Lirası üzerinden ihracatı artırmaktı"

Durmuş Yılmaz, Erdoğan'ın açıklamalarına ilişkin şunları ifade etti:

İktidar "kur-faiz tartışmasını bir kenara bıraktık, artık reel ekonomi konuşacağız, üretim konuşacağız. Türkiye Ekonomi Modeli uygulayacağız" demişti.

Hedefi, değersiz Türk Lirası üzerinden ihracatı artırmaktı. Türk Lirası'nın değerini bilerek düşürdüler. Liranın değerinin düşmesi hedefti ama gelinen noktada bu işin çıkmaz sokak olduğunu gördüler. Türkiye Ekonomi Modeli'nin tabutuna çivi çakıldı.

"Bu bir faiz artışıdır, klasik AK Parti politikalarından U dönüşüdür"

Geri döndük demeden döndüler, ortodoks politikalara döndüler. Olan bu. Bunlar anayolu bırakıp yan yola çıktılar, ama girdikleri yol çıkmaz sokak. Bu bir faiz artışıdır. Klasik AK Parti politikalarından U dönüşüdür. Ama bu beraberinde birtakım sorunları da yanında getiren bir politika. Zımni bir faiz artırımı yapıldı. Buradan siyasi bir söylem çıkarabilirler; hem faizi, hem kuru düşürdük diye. Bunu nasıl satabilirler, satarlar mı, zaman içinde göreceğiz.

"Şu anda piyasaya kesin bir müdahale var, gerçeği sabah göreceğiz"

Piyasa Erdoğan'ın bu söylemlerini satın almadı, şu anda piyasaya kesin bir müdahale var. Gerçeği sabah göreceğiz. Bence kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bu bir alım fırsatıdır. Başka bir şey değildir. Bence kaldığı yerden bu iş devam edecektir.