Gündem
Giriş Tarihi : 18-02-2021 19:47   Güncelleme : 21-02-2021 03:14

Eski istihbaratçı Altaylı ve Barıner için istenen cezalar belli oldu

"Terör örgütü yöneticiliği" ve "siyasi ve askeri casusluk" ile "silahlı terör örgütü üyeliği" suçlamalarından yargılanan eski istihbaratçılar Enver Altaylı ve Mehmet Barıner hakkında istenen cezalar belli oldu.

Eski istihbaratçı Altaylı ve Barıner için istenen cezalar belli oldu

Eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın da aralarında bulunduğu 3 sanığın "terör örgütü yöneticiliği" ve "siyasi ve askeri casusluk" ile "silahlı terör örgütü üyeliği" suçlamalarıyla yargılandığı Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) davasında savcı, esasa ilişkin mütalaasını açıkladı.

Altaylı, duruşmaya SEGBİS'le katıldı

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, sanık Enver Altaylı, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Tutuklu sanık eski istihbaratçı Mehmet Barıner ile avukatları ise salonda hazır bulundu.

Duruşmada, Mahkeme Başkanı Sebahattin Sarıdoğan, ara celsede savcının esasa ilişkin mütalaasını açıkladığını bildirdi.

'Silahlı terör örgütü yöneticiliği' ve 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamaları

Esas hakkındaki mütalaada, Enver Altaylı'nın "silahlı terör örgütü yöneticiliği" ve "siyasi ve askeri casusluk" suçlarından 30 yıldan 42 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Tutuksuz sanığın beraatı talep edildi

Barıner hakkında ise, "silahlı terör örgütü üyeliği" ile "siyasi ve askeri casusluk" suçlarından 22 yıl 6 aydan 35 yıla kadar hapis cezası isteyen savcı, tutuksuz sanık Seda Chamatzoglou'nun ise beraatına ilişkin talepte bulundu.

Mütalaada, Altaylı ve Barıner'in tutukluluk halinin devamı istendi.