Gündem
Giriş Tarihi : 30-10-2020 18:00

Eski Başbakan Mesut Yılmaz hayatını kaybetti

Akciğer kanseri tedavisi gören eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, 73 yaşında hayatını kaybetti.

Eski Başbakan Mesut Yılmaz hayatını kaybetti

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 

Yılmaz'ın geçen yılın ocak ayında yaptırdığı rutin sağlık kontrolünde akciğerinde tümöre rastlanmış, 23 Ocak 2019'da yapılan operasyon sonucu akciğerindeki kanserli tümör temizlenmişti.

Mayıs 2020'de bu defa beyin sapında tümör saptanan 73 yaşındaki Yılmaz, gerçekleştirilen ameliyat sonrası tedavi görüyordu.

HASTANEDEN AÇIKLAMA

Yılmaz'ın bir süredir tedavi gördüğü Florence Nightingale Hastanesi'nin Başhekimi Uzm. Dr. Şamilgil, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

Hepimizin bildiği gibi Türkiye Cumhuriyeti Eski Başbakanlarından Sayın Ahmet Mesut Yılmaz, yaklaşık iki yıldır akciğer kanseri ve sonrasında gelişen tıbbi durumlar nedeniyle sürdürdüğü mücadelesine bugün itibarıyla yenik düşmüş ve Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Kederli ailesine ve sevenlerine sabır dileriz, Türk milletinin başı sağ olsun.

CENAZESİ PAZAR GÜNÜ KALDIRILACAK

Mesut Yılmaz'ın kardeşi Turgut Yılmaz, defin işlemlerine ilişkin bilgi verdi. Buna göre Yılmaz'ın cenazesi, pazar günü öğle vakti Marmara İlahiyat Camisi'nde kılınacak namazın ardından toprağa verilecek.

3 KEZ BAŞBAKANLIK YAPMIŞTI

1947 doğumlu Yılmaz, 1991-1999 yılları arasında 2 yıl boyunca 3 kez başbakanlık ve farklı bakanlık görevlerinde bulunmuştu.

Yılmaz 11 yıl boyunca Anavatan Partisi Genel Başkanı görevini üstlenmişti.

MESUT YILMAZ'IN YAŞAMÖYKÜSÜ

6 Kasım 1947'de İstanbul'da doğan Ahmet Mesut Yılmaz, ortaöğretimine Avusturya Lisesi'nde başladı ve İstanbul Erkek Lisesi'nde bitirdi.

1971 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü'nden mezun oldu.

1972-1974 yılları arasında Almanya'nın Köln Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi'nde yüksek lisans çalışması yaptı.

1975-1983 yılları arasında kimya, tekstil ve ulaştırma sektörlerinde, çeşitli özel şirketlerde yönetici olarak görev aldı.

BİRİNCİ ÖZAL HÜKÜMETİNDE HÜKÜMET SÖZCÜLÜĞÜ YAPTI

1983 yılının mayıs ayında kurulan Anavatan Partisi'nde kurucu üye ve Genel Başkan yardımcısı oldu. Aynı yıl Kasım ayında yapılan genel seçimde Rize milletvekili seçildi.

Birinci Turgut Özal hükümetinde Bilgilendirmeden Sorumlu Devlet Bakanlığı'na atandı ve hükümet sözcülüğü yaptı.

1986 yılında Kültür ve Turizm Bakanı oldu. Bu dönemde Türkiye-Federal Almanya ve Türkiye-Yugoslavya ekonomi karma komisyonlarının başkanlıklarını yürüttü.

29 Kasım 1987 seçimlerinde yeniden Rize milletvekili seçildi. İkinci Özal hükümetinde Dışişleri Bakanlığı'na atandı.

1988 yılından sonra Avrupa Demokrasi Birliği Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. Yılmaz, Akbulut Hükümeti'nde de üstlendiği bu görevden 20 Şubat 1990'da istifa etti.

1991 YILINDA BAŞBAKAN OLDU

ANAP Genel Başkanı Yıldırım Akbulut'un istifasının ardından 1991 yılında yapılan kongrede yeni genel başkan seçilerek başbakan oldu.

Eski başbakan Mesut Yılmaz, 1991 ve 1999 yılları arasında toplamda yaklaşık 2 yıl boyunca 3 kez başbakanlık ve çeşitli bakanlıklar yaptı.

1991-2002 yılları arasında ise Anavatan Partisi genel başkanlığı görevini üstlendi.

1995 Türkiye genel seçimlerinin ardından kurulan koalisyon hükümetinde tekrar başbakan olarak görevlendirildi.

1997-1999 yılları arasında da başbakan olarak görev yaptı.

2000-2002 yılları arasında DSP-MHP-ANAP koalisyonunda devlet bakanı ve başbakan yardımcısı olarak yer aldı.

2002'DE PARTİSİNDEN İSTİFA ETTİ

Partisi 2002 Türkiye genel seçimlerinde Meclis'e giremeyince istifa etti. 2007 Türkiye Genel Seçimleri'nde Rize'den bağımsız milletvekili olarak Meclis'e girdi.

Toplamda 5 dönem milletvekilliği, 5 dönem bakanlık, 3 dönem Başbakanlık yaptı.

YÜCE DİVAN'DA YARGILANAN İLK BAŞBAKAN

13 Temmuz 2004 tarihinde TBMM tarafından, Güneş Taner ile birlikte "Türkbank ihalesi sürecinde malın satımında ve değerinde fesat oluşturacak ilişki ve görüşmelere girdikleri ve bu eylemlerinin Türk Ceza Kanunu'nun 205. maddesine uyduğu iddiasıyla" Yüce Divan'a sevk edildi.  Cumhuriyet tarihinde Yüce Divan’da yargılanan ilk başbakan oldu.

Almanca ve İngilizce bilen Mesut Yılmaz, 1976 yılında Berna Yılmaz ile evlendi. 

2017'de oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz, İstanbul Beykoz'daki evinde ölü bulundu.

2020 seçimlerinde bağımsız Rize Milletvekili olarak Meclis'e girdi.