Gündem
Giriş Tarihi : 18-07-2020 01:12   Güncelleme : 20-07-2020 02:48

Erdoğan'ın eski başyaveri Yazıcı'ya müebbet hapis

Cumhurbaşkanına suikast ve 2 polisin şehit edilmesine yönelik davada daha önce hakkında 18 yıl hapis cezası verilen eski Başyaver Ali Yazıcı, müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Erdoğan'ın eski başyaveri Yazıcı'ya müebbet hapis

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişimi, Anayasayı ihlal ve 2 polis memurunun şehit edilmesine yönelik davada 18 yıl hüküm giyen Cumhurbaşkanlığı eski Başyaveri Ali Yazıcı için yerel mahkemenin cezası Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından cezanın az olması nedeniyle bozulmuştu.

OLAYIN ASLİ FAİLİ OLDUĞUNA HÜKMEDİLDİ

Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile görülen davada, daha önce suikasta yardım ve yataklık ettiği gerekçesi ile 18 yıl hapis cezası verilen Ali Yazıcı'nın olayın asli faili olduğu hükmedilerek cezası müebbet hapis cezasına çevrildi.

DAHA ÖNCE BERAAT EDEN ÜS KOMUTANI'NA 13 YIL 4 AY HAPİS

Öte yandan, aynı davada müebbet hapis cezası alan Dalaman Deniz Hava eski Üs Komutanı Cenk Bahadır Avcı da, suikast girişimi suçundan beraat etmişti.

Avcı'ya, "Anayasa'yı ihlal ve darbeye yardım ve yataklık" suçundan 13 yıl 4 ay hapis cezası ve tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Sabah saatlerinde başlayan duruşma akşam saat 21.00’de bitti.