Ekonomi
Giriş Tarihi : 21-12-2021 00:09   Güncelleme : 24-12-2021 03:28

Erdoğan'dan yeni döviz kuru planı: Dolar ve euro çakıldı

Gün içinde yüzde 10 değer kaybeden Türk Lirası, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni döviz planını açıklamasının ardından akşam saatlerinde toparlanırken, dolar/TL 18.40'tan 13 liranın altına geriledi.

Erdoğan'dan yeni döviz kuru planı: Dolar ve euro çakıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yükselen döviz kuruna karşı bir plan açıkladı.

Erdoğan, şöyle konuştu:

Tasarruflarını değerlendirirken, kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz. Dövizin muhtemel getirisine Türk Lirası varlıklarda kalarak ulaşılabilmesini sağlayacak bu yeni araç şöyle işleyecektir.

İnsanlarımızın bankadaki Türk Lirası varlığının mevduat kazancı kur artışından yüksekse, bu getiriyi elde edecek.

Ama kur getirisi mevduat kazancının üstünde kalırsa, aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek. Üstelik bu kazanç stopaj vergisinden de muaf tutulacak.

Ayrıca, Türk Lirası varlıklarının yeni bir döviz talebi oluşturmayacak şekilde değerlendirilmesini temin edecek araçları devreye alacağız.

Dolayısıyla, bundan sonra hiçbir vatandaşımızın kur daha yüksek olacak diye mevduatını Türk Lirası'ndan dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak.

Türk Lirası akşam saatlerinde yüzde 30 değer kazandı

Erdoğan'ın bu açıklamasının ardından gün içinde yabancı para birimleri karşısında yüzde 10'dan fazla değer kaybeden Türk Lirası, akşam saatlerinde yüzde 30'dan fazla değer kazandı.

18.40 ile rekor seviyeyi gören dolar kuru 13 TL'nin altına gerilerken, 20 lirayı aşan euro ise 15 liranın altına düştü.