Gündem
Giriş Tarihi : 31-05-2021 23:07   Güncelleme : 04-06-2021 23:56

Erdoğan'dan normalleşme adımları: Yasaklar esnetildi

Kabine toplantısının ardından yeni kademeli normalleşme adımlarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonu ve hafta içi sokağa çıkma kısıtlamasından kafe ve restoranların durumuna, üniversitelerden toplu aşılamaya değin bir dizi açıklamada bulundu.

Erdoğan'dan normalleşme adımları: Yasaklar esnetildi

Beştepe'de koronavirüs gündemiyle toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, salgınla mücadelede 1 Haziran sonrası için yol haritasını belirledi.

Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir. Bu sınırlama hafta sonu cumartesi 22.00 ile pazartesi sabahı 05.00 arasında, yani pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacaktır" dedi.

Restoranların ise sabah 07.00 ile akşam 21.00 arasında masaya servis yapılabileceğini, pazar günleri ise sadece paket servisi yapabileceğini belirten Erdoğan, üniversitelerin 2021-2022 eğitim-öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacağını söyledi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Bizim ülkemiz için yapacak daha çok hizmetimiz var"

Süper Lig'i şampiyon olarak tamamlayan Beşiktaş'ın yönetimi, futbolcularıyla bir araya gelerek kendilerini tebrik ettik. Seyircisiz oynanan Süper Lig'i önümüzdeki sezon tribünleri doldurmayı temenni ediyoruz.

Bizim ülkemiz için yapacak daha çok hizmetimiz var, bizim inşa edecek daha çok eserimiz var. 2053 vizyonumuz için katetmemiz gereken çok mesafemiz var.

Türkiye, NATO başta olmak üzere, üyesi bulunduğu uluslararası güvenlik kurumlarına olan sorumluluklarını hakkıyla yerine getirmiştir.

Ülkemizi ve milletimizi sahte gündemlerin kıskacına hapsetmek isteyenlere eyvallah etmedik, etmeyeceğiz.

Taksim Camii ve Çamlıca Kulesi

Taksim Camii şimdiden İstanbul'un en önemli sembollerinden birisi haline geldi. Taksim Camii'nden yankılanan sese karşı dile getirilen rahatsızlıkların gerisinde güçlü ve büyük Türkiye'nin ayak seslerinden duyulan korku vardır.

Çamlıca Kulesi bu asrın sembol eserlerinden biridir. Bu kule, yüz civarında radyoya ortak yayın yapabilecek. Birileri sembol olarak görmeyebilir, ama bilesiniz ki Çamlıca Kulesi bu asrın sembol eserlerinden biridir.

Koronavirüs salgını ile mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz.

Türkiye milli gelirine oranla halkına en etkin, yaygın ve yüksek tutarlı destekleri sağlayan ülkelerin başında gelmektedir. (Yüzde 7'lik büyüme) Bu durum, yatırımların devam ettiğinin, dolayısıyla önümüzdeki dönemde üretimin ve istihdamın daha da artacağının işaretidir.

Aşı açıklaması

Aşı çalışmalarında dünyada ilk 10 ülke arasındayız. İnşallah kendi aşımıza da yıl bitmeden kavuşmuş olacağız. Haziranı tam manasıyla bir aşı seferberliği ayına dönüştürmek için imkânları sonuna kadar zorlayacağız. BioNTech, Sinovac, Sputnik gibi aşıların haziran ayında en yüksek sayıda ülkemize getirilmesi için yoğun çalışma içindeyiz.

Salgın tedbirlerini sıkılaştırma ve normalleştirme takvimlerimizin de vaka sayılarının seyri için Avrupa ülkeleriyle aynı şekilde ilerlemektedir. Son 6 ayda işyerleri, ancak 1.5 ay açık kalan esnaflarımızın olduğunu biliyoruz. Sokağa çıkma sınırlamalarının pek çok kişi üzerinde yarattığı etkiyi biliyoruz. Okula gidemeyen evlatlarımızın öğretimin yanında psikolojik etki yarattığını iyi biliyoruz. Milletimizin bu süreçte fevkalade bunaldığını görüyoruz. Yine bu süreçte sıfatları ne olursa olsun, kafa karıştırıcı açıklamalarıyla milletimizi yanlış yönlendirmeye çalışanların idrakindeyiz.

Tek gayemiz insanlarımızın sağlığını, ülkemizin huzur ve güvenliğini korumak. Bunun için her bulduğumuz fırsat, her kapı aralığını kullanıyoruz. Salgının başladığı günden beri açılma kapanma kararlarının ardı ardına gelmesinin nedeni bu musubetin ülkemizdeki etkilerini azaltmaktır. Aradan geçen 2 haftalık sürede vaka ve ölüm sayılarındaki azalmanın önemli ölçüde sürüyor olması, tedbirlerin amacına ulaştığının en güzel ifadesidir.

Yarından itibaren devreye girecek kademeli normalleşmenin yeni adımlarıyla ilgili istişarelerimizi gerçekleştirdik. Aradan geçen iki haftalık sürede vaka ve ölüm sayılarındaki nispi azalmanın, hedeflediğimiz oranda değilse bile, önemli ölçüde sürüyor olması tedbirlerin amacına ulaştığının ifadesidir.

Hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı

Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir. Bu sınırlama hafta sonu cumartesi 22.00 ile pazartesi sabahı 05.00 arasında, yani pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacaktır. Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri, vaka ve vefat sayılarındaki değişime, aşılamada katedilen mesafeye göre yeniden belirlenecektir.

Yeme içme yerleri, kafe, kıraathane ve çay bahçeleri

Yeme içme yerleri 07.00-21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek, saat 24.00'e kadar paket servisini sürdürebilecek. Bu mekânlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edilecektir.

Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında yarından itibaren çalışabilecek.

Üniversiteler, kamu kurumları, nikâh ve düğünler

Üniversitelerin 2021-2022 eğitim-öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacaktır.

Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye kadar devam edecektir.

Spor kulüpleri genel kurullarını haziranın ilk gününden itibaren, diğer kuruluşlar da ikinci yarısından itibaren gerçekleştirebileceklerdir.

Açık ve kapalı alanlardaki nikâhlar ve nikâh şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran'dan itibaren başlayabilecek.