Gündem
Giriş Tarihi : 22-06-2021 00:45   Güncelleme : 28-06-2021 03:40

Erdoğan'dan NATO ve koronavirüs yasaklarıyla ilgili açıklama

Kabine toplantısı sonrası koronavirüs kısıtlamalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, "1 Temmuz itibariyle sokağa çıkma kısıtlamalarını tümüyle kaldırıyoruz" dedi.

Erdoğan'dan NATO ve koronavirüs yasaklarıyla ilgili açıklama

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından koronavirüsle mücadele ve kısıtlamalara ilişkin Türkiye'nin yeni planını açıkladı.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Türkiye NATO'ya karşı sorumluluklarını bugüne kadar eksiksiz yerine getirdi. NATO, nice can yakıcı meselede kendisinden beklenen güçlü iradeyi ortaya koyamamıştır. İyi terörist, kötü terörist anlayışının ne kadar kötü olduğunu NATO Zirvesi'nde ifade ettik. Türkiyesiz bir NATO'nun, varlığını sürdürmesi oldukça güçtür.

"NATO'dan tek talebimiz, terör örgütleriyle yürüttüğümüz mücadeleye destek vermesidir"

NATO zirvesi boyunca gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde dayanışma ruhuna vurgu yaptık. Türkiye, sınırları içinde ve ötesinde 9 milyonu bulan sığınmacıya sağladığı destek için katkı beklediğimizi anlattık. 

Türkiye en çok desteğe ihtiyaç duyduğu dönemde yalnız bırakılmış olmasına rağmen, NATO'nun küresel güvenliğin tesisi ve korunması hususundaki önemini kabul etmektedir. Türkiye'nin tek talebi, siyasi ve ekonomik her alandaki egemenlik haklarına saygı duyulması, terör örgütleriyle yürüttüğü mücadeleye destek verilmesidir.

"ABD ile diyalog kanallarımızı geliştirmekte kararlıyız"

Yaklaşık 17 yıllık bir geçmişimiz olan Biden'la ülkelerimiz arasındaki ilişkilerde yeni bir dönemi başlatmak üzere bir araya geldik. Bundan sonraki işbirliği alanları hususunda verimli görüş alışverişinde bulunduk. ABD ile üstesinden gelinemeyecek hiçbir meselemizin bulunmadığı konusunda mutabık kaldık. ABD ile yeni bir dönemin kapılarını araladığımıza inanıyoruz. ABD ile diyalog kanallarımızı geliştirme ve maksimum faydaya dönüştürmekte kararlıyız. Önümüzdeki dönemde hem ittifakla hem müttefiklerimizle daha yakın ve yapıcı işbirliği içinde olacağız. Sorun başlıklarını ise karşılıklı hassasiyetlerimiz ve beklentilerimiz ekseninde zaman içinde çözüme kavuşturacağımıza inanıyoruz.

Macron, Biden ve Miçotakis ile doğrudan temaslarımızı sıklaştırma kararı aldık.

Şuşa'nın en kısa sürede yepyeni bir çehreye kavuşacağına inanıyorum. Azerbaycan'ın hep yanında olacağımızı tüm dünyaya ilan ettik.

"Salgın döneminde esnaflarımızı pek çok destekle destekledik"

Salgın döneminde dünyanın parlayan yıldızı olduk. Sanayi üretimimiz yükselişini düzenli olarak sürdürüyor. Sanayi sektöründeki kayıtlı istihdam 4 milyon sınırına dayanarak, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Salgın ve kuraklık nedeniyle ortaya çıkan durumu istismar ederek, yem-süt fiyatlarını aşırı şekilde yükseltmeye çalışanlara da izin vermeyeceğiz, gerekli dersi vereceğiz. Salgın döneminde işlerine ara vermek zorunda kalan esnaflarımızı kısa çalışma ödeneğinden pek çok destekle destekledik.

"Turizm sektörüne verdiğimiz KDV desteğini 1 ay daha uzatıyoruz"

Hububat ile et, süt, yem fiyatlarını aşırı şekilde yükseltmeye çalışanlara izin vermeyeceğiz, gerekli dersi vereceğiz.

Bugün itibariyle yaptığımız aşı sayısı 43 milyon doza yaklaşmıştır. Son bir haftada nüfusuna oranla dünyada en çok aşı yapan ülke konumundayız. Vatandaşlarımdan, aşı konusundaki manipülasyonlara itibar etmemelerini, bu konuda bilim insanlarına kulak vermelerini istiyorum.

Turizm sektörüne verdiğimiz KDV desteğini 1 ay daha uzatıyoruz.

"Sokağa çıkma kısıtlamalarının tamamını kaldırıyoruz"

1 Temmuz'dan itibaren:

- Sokağa çıkma kısıtlamalarının tamamını kaldırıyoruz.

- Şehirlerarası seyahat kısıtlamalarıyla şehiriçi toplu taşıma araçlarındaki sınırlamalar sona eriyor.

- Müzikle ilgili kısıtlamaları 24.00'e çekiyoruz. Kusura bakmayın, gece kimsenin kimseyi rahatsız etme hakkı yok.

- Kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesai düzenine geçiliyor.