Gündem
Giriş Tarihi : 17-10-2021 04:05   Güncelleme : 21-10-2021 03:03

Erdoğan'dan Merkel'e: Türkiye'de yargı bağımsız, müdahale edemem

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'deki tutuklu Alman vatandaşlarının durumuna ilişkin, "Her ülkede yargı bağımsızdır. Yargının vereceği veya verdiği karara benim cumhurbaşkanı olarak müdahale etmem sözkonusu değil" dedi.

Erdoğan'dan Merkel'e: Türkiye'de yargı bağımsız, müdahale edemem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Huber Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel'e teşekkür dileklerini ileterek başladığı konuşmasında, "Türkiye olarak Avrupa Birliği'ne tam üyelik yolunda önümüze çıkan engellemelere rağmen Merkel'in katkılarını takdirle hatırlayacağız" dedi.

"Yargının kararına benim müdahale etmem sözkonusu değil"

Türkiye'deki tutuklu Alman vatandaşlarının durumuna ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, her ülkede yargının bağımsızlığını savunduklarını belirterek, "Türkiye'de de yargı bağımsızdır. Yargının vereceği veya verdiği karara benim bir Cumhurbaşkanı olarak müdahale etmem sözkonusu değil. Yeter ki yargının adil olduğuna hep birlikte inanmış olalım" diye konuştu.

"Merkel'le Türkiye-AB ilişkilerini konuştuk"

Erdoğan, Merkel ile gerçekleştirdiği görüşmenin detaylarıyla ilgili, "Türkiye-AB ilişkilerinin ilerlemesine ilişkin görüşlerimizi teyit ettik. Doğu Akdeniz, Afganistan, Libya ve Suriye'deki gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunduk" ifadelerini kullandı.

"Avrupa'daki Türk toplumunun başlıca sorunu ırkçılık, ayrımcılık"

Erdoğan, Avrupa'da Türk toplumuna yönelik ırkçılık ve ayrımcılık yapıldığının altını çizerek, "Irkçılık, ayrımcılık ne yazık ki Avrupa'daki Türk toplumunun başlıca sorunu olmaya devam ediyor. Etkin tedbirler alınması büyük önem taşıyor" dedi.

Angela Merkel: "İnsan kaçakçılığını engellemek istiyoruz"

Erdoğan'dan sonra söz alan Almanya Başbakanı Angela Merkel, şunları söyledi:

İkili ilişkilerimizin gündemini ele aldık. (Yasadışı göç) Türkiye'ye AB'nin bu konuda vereceği desteğin devam edeceğini ifade ettim. Türkiye'de tutuklu bulunan Alman vatandaşlarına da değindik, insan hakları konularına değindik. Afganistan'a insani yardım konusunda da görüştük. Taliban ile olan görüşmeler hakkında da bilgi aldık. Suriye'deki durum konusunda yoğun bir bilgi alışverişinde bulunduk. Türkiye-Yunanistan ilişkilerini de ele aldık. Türkiye'nin Paris Anlaşması'nı onaylamasını memnuniyetle karşılıyoruz. İnsan kaçakçılığını engellemek istiyoruz. AB'nin bu konuda Türkiye'yi desteklemesi bir gereklilik, bir şart.

Merkel, Alman bir gazetecinin, Türkiye'de tutuklu olan Alman vatandaşlarına ilişkin, "Bu konuda ilerleme olup olmadığı konusunda bir fikriniz var mı?" sorusuna da, "Görüşmelerimizde başarılar da oldu. Bazı sorunları çözdük, fakat yeni vakalar eklendi. Boşuna görüşmediğimizi düşünüyorum. Farklı bakış açıları var. Genelde görüşmeler başarılıydı diyebilirim" yanıtını verdi.

Erdoğan: "Yargının adil olduğuna inanalım"

Erdoğan ise aynı soruyu, "Her ülkede yargı bağımsızdır diyoruz. Türkiye'de de yargı bağımsızdır. Yargının vereceği verdiği karara cumhurbaşkanı olarak müdahale etmem sözkonusu değil. Yeter ki yargının adil olduğuna inanmış olalım" şeklinde yanıtladı.

Merkel: "AB'nin Türkiye'yi mülteci konusunda desteklemesi şart"

Merkel, bir diğer Alman gazetecinin, "Mülteci Anlaşması konusunda ne konuştunuz?" sorusuna da, "İnsan kaçakçılığını engellemek istiyoruz. AB'nin bu konuda Türkiye'yi desteklemesi şart. 6 milyarlık proje, 4.5 milyarını ödedik, çok olumlu projeler gerçekleştirildi. Suriyeli mülteciler konusunda Yunanistan'a yasadışı yollarla gidenler konusunda bir çözüme ulaşamadık. Detayları konuştuk" dedi.

Erdoğan: "Yunanistan'ın yaptığı gibi bu insanları ötelememiz mümkün değil"

Erdoğan ise aynı soruyu şu sözlerle yanıtladı:

Türkiye bu işin âdeta misafirhanesi durumunda. 5 milyon Suriye'den var, Irak'tan var, Afganistan'dan 300 bin var. Bu insanları ötelememiz, Yunanistan'ın yaptığı gibi mümkün değil. Bunlara aynı şekilde ev sahipliği yapmaya devam ediyoruz. Ev sahipliğimiz devam edecektir. Göçleri bugüne kadar uyguladığımız gibi aynen kabulleniyoruz. 60 bini aşkın briket evi bitirdik. Hedefimiz 100 binin üzerine çıkarmak.

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye ile Almanya arasında her zaman ortak çıkarların olduğunu belirterek, "Bunu sonraki federal hükümet de bu şekilde görecektir" değerlendirmesinde bulundu.

Merkel: "Biz ülkemizde başkanlık sistemi istemiyoruz"

Koalisyonlara ilişkin de konuşan Erdoğan, "Koalisyon hükümetleri olmamış olsaydı Almanya-Türkiye ilişkileri daha farklı bir yere ulaşabilirdi. Koalisyon hükümetleri, çalışmayı her zaman zorlaştırıyor" ifadelerini kullanırken, Merkel ise Almanya'daki sistemin koalisyonlar için daha uygun olduğunu söyleyerek, "Koalisyon ortaklarımla çalışmaktan mutlu olmadığım anlaşılmasın. Biz bir başkanlık sistemi uygulamak istemiyoruz" dedi.

Erdoğan'ın, "Zaman zaman hep şikâyetlerinizi bana aktardınız" demesi üzerine de, Merkel, "Doğrudur, hayat böyle" yanıtını verdi. Erdoğan da, "Benim torun bana diyor ki, 'Dede ne yapacaksın, hayat böyle'" ifadelerini kullandı.