Gündem
Giriş Tarihi : 29-04-2021 23:31   Güncelleme : 04-05-2021 00:24

Erdoğan'dan memur maaşları ve işten çıkarma yasağı açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur maaşları, işletmeler, esnaf ve ailelere yönelik nakdi destek ile işten çıkarma yasağına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'dan memur maaşları ve işten çıkarma yasağı açıklaması

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, MKEK Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda Enerjitik Malzemeler Üretim Tesisi Açılış Etkinliği ve Ürün Lansmanı'na katıldı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, "Artık uçak bombalarımız, mühimmatımız, füzelerimiz ve harp başlıklarımızın patlayıcıları konusunda kimseye bağımlı olmayacağız. Bu tesis sayesinde ülke olarak yeni nesil patlayıcı üretim kabiliyetinde süper lige çıktık. Yurtdışından temin edilen modüler barut sistemi artık tamamen yerli imkânlarla üretilecek" ifadelerini kullandı.

Memur maaşları 10 Mayıs'ta

Erdoğan, memur maaşlarına ilişkin olarak da, "Memur maaşlarını 10 Mayıs itibarıyla hesaplara yatırıyoruz" dedi. 

İşletmelere 5 milyar liralık destek programı

KOSGEB aracılığıyla toplamda 5 milyar lira bütçeli yeni bir destek programı başlattıklarını duyuran Erdoğan, "Salgın sebebiyle gelir kaybına uğramış veya nakit akışı bozulmuş, istihdamını koruyan imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmeler ile teknoloji alanında faaliyet gösteren filiz şirketler bu desteğe başvurabilecek. Mikro işletmeler 30 bin, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar 3 yıl geri ödemesiz, tamamı faizsiz olacak şekilde bu destekten faydalanacak. Şartları taşıyan mikro veya küçük işletmeler, 3 Mayıs Pazartesi'den itibaren e-Devlet üzerinden KOSGEB aracılığıyla başvurularını yapabilir" diye konuştu. 

Esnaf ve ailelere nakdi destek ve işten çıkarma yasağı

Erdoğan, esnafa yapılan gelir desteğine yönelik ise, "Esnafımıza yaptığımız aylık 1000 lira gelir desteği ile 750 lira ve 500 lira arasındaki kira desteğinin süresini bir ay daha uzatıyoruz" dedi.

İhtiyaç sahibi ailelere nakdi yardımı artırdıklarını belirten Erdoğan, "İhtiyaç sahibi ailelere hane başı verilen 1000 liralık nakdi yardımı 1100 liraya çıkartarak yeniden başlatıyoruz" ifadelerini kullandı. 

Erdoğan ayrıca, işten çıkarma yasağının da 30 Haziran'a kadar uzatıldığını açıkladı.