Ekonomi
Giriş Tarihi : 17-12-2021 00:57   Güncelleme : 21-12-2021 02:04

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na: 'Bizim paramız bellidir, o da Türk Lirası'dır'

2022 yılı için belirlenen asgari ücretin 4250 TL olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu artışın tarihte bir ilk olarak yüzde 50 seviyesinde gerçekleştiğini, yılbaşından itibaren asgari ücretten alınan gelir vergisiyle damga vergisinin de kaldırıldığını belirtti.

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na: 'Bizim paramız bellidir, o da Türk Lirası'dır'

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısının ardından, 2022 için belirlenen asgari ücret açıklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4250 lira olarak uygulanacaktır" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Çalışanın evli olmasına ve çocuk sayısına göre bu rakam daha da yükselmektedir"

Bugünkü toplantıyla nihai karar aşamasına gelinmiştir. Komisyon, asgari ücretin 4 bin liranın üzerinde olması yönünde görüş bildirmiştir. Gerek işçi kesimini, gerek işveren kesimini temsilen taraflar çok farklı bir anlayış içerisinde özveriyle bu süreci işlettiler. Biz de asgari ücreti belirledik. Buna göre, 2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4250 lira olarak uygulanacaktır. Çalışanın evli olmasına ve çocuk sayısına göre bu rakam daha da yükselmektedir. Asgari ücret artışı, tarihte bir ilk olarak yüzde 50 seviyesinde gerçekleşti.

Ülkemizin içinden geçtiği şu zor dönemde elbette çalışanlarımız çok daha fazlasını hak ediyor. Yeni ekonomi programımızda önceliğimizi istihdamın korunmasına ve geliştirilmesine verdiğimizi her fırsatta altını çizerek tekrar söylüyoruz. Kimse ne işveren üzerinden, ne de çalışan işçi üzerinden herhangi bir spekülasyona girmemeli.

"Bizim paramız bellidir, o da Türk Lirası'dır ve biz Türk Liramızı yedirmeyeceğiz"

Asgari ücreti dolarla kıyaslamak doğru değil. Bizim paramız bellidir, o da Türk Lirası'dır ve biz Türk Liramızı yedirmeyeceğiz. Siz Türk lirasının olduğu bu ülkede dolarla mı çalıştırıyordunuz bu insanları. Bu tür spekülatörlüğe gerek yok. Ülkemiz ve milletimizin geleceğini ne faiz ve kur spekülatörleri, ne yeminli iç ve dıştaki Türkiye düşmanları, ne de bir avuç aç gözlü muhteris belirleyebilir.

"Önceliğimizi istihdam korumaya verdiğimizi tekrar söylüyoruz"

Bazı sıkıntılar var, bunları aşacağız, bundan kimsenin endişesi olmasın. Önceliğimizi istihdam korumaya verdiğimizi tekrar söylüyoruz. Salgın sürecinde desteklerimizle sıkıntı yaşamadık. Hayata geçireceğimiz yeni tedbirlerle inşallah istikrar ve güven ikliminin güçlendirilmesi yolunda çok önemli mesafe katedeceğimize inanıyorum. Son dönemde döviz kurundaki dalgalanma ve buna bağlı fahiş fiyat artışlarıyla ortaya çıkan belirsizliğe de en kısa sürede son vermeye kararlıyız.

"Asgari ücretten alınan gelir vergisiyle damga vergisini kaldırıyoruz"

Yılbaşından itibaren asgari ücretten alınan gelir vergisiyle damga vergisini kaldırıyoruz. Asgari ücrette tarihi bir artış yaparken bunun işveren üzerindeki maliyetini 450 lira aşağı çekmiş bulunuyoruz. Gelir vergisi yüzde 15, damga vergisi binde 7.59 oranında alınıyordu. 2021'de bu iki verginin toplamı 483 lira civarında yapıyordu.