Gündem
Giriş Tarihi : 12-01-2021 04:16   Güncelleme : 16-01-2021 03:02

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na 1 milyon TL'lik dava ve suç duyurusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'sözde cumhurbaşkanı' ifadesi nedeniyle CHP lideri Kılıçdaroğlu'na 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı. Ayrıca Kılıçdaroğlu hakkında 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten suç duyurusunda da bulunuldu.

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na 1 milyon TL'lik dava ve suç duyurusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisi hakkındaki 'sözde Cumhurbaşkanı' sözü nedeniyle 1 milyon TL'lik manevi tazminat davası açtı.

Ayrıca, Kılıçdaroğlu hakkında 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın, yaptığı açıklamada, Kılıçdaroğlu'nun 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın toplantısı düzenlediğini hatırlattı.

1 milyon liralık tazminat davası

Aydın, "Bu açıklamada Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef alan haksız ve mesnetsiz iddia ve ithamları nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanımızın onur, şeref ve saygınlığının ihlal edildiği ve kişilik haklarının ağır bir şekilde zedelendiği gerekçeleriyle Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 1 milyon liralık manevi tazminat davası açılmıştır" açıklamasında bulundu.

'Cumhurbaşkanına hakaret'ten suç duyurusu

Kılıçdaroğlu'nun ifadelerinin Türk Ceza Kanunu'nun 299. maddesinde düzenlenen 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçunun unsurlarını da içerdiği belirtilen açıklamada, Kılıçdaroğlu hakkında ayrıca 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğu aktarıldı.