Siyaset
Giriş Tarihi : 15-04-2021 08:17   Güncelleme : 19-04-2021 02:36

Erdoğan'dan Kanal İstanbul ve emekli amiraller açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamuoyunda tartışılmaya devam eden Montrö-Kanal İstanbul, emekli amiraller ve İstanbul Sözleşmesi'yle ilgili konuştu.

Erdoğan'dan Kanal İstanbul ve emekli amiraller açıklaması

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip ErdoğanKütüphane Söyleşileri adlı etkinlik kapsamında katılımcıların sorularını yanıtladı.

Kanal İstanbul'la bağlantılı olarak, "Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nden çıkmayı hedefliyor muyuz?" sorusuna Erdoğan, "42, 43 kilometre uzunluğu olan bir kanal burası. Bu kanaldan Karadeniz'i Marmara'ya bağlıyoruz. Bununla birlikte de tabii Karadeniz'de ve Marmara tarafında gelen gemilerin oralarda bekleme veya beklememe bu süreçler... Hepsi bizim kudretimizde" yanıtını verdi.

"Kanal İstanbul'un Montrö'yle uzaktan yakından alakası yok"

Erdoğan, şöyle devam etti:

Tabii bunun Montrö'yle yakından uzaktan alakası yok. Montrö, İstanbul Boğazı'yla alakalı bir sözleşmeydi. Dolayısıyla burada kendi bağımsızlığımızı, kendi egemenliğimizi tesis ettiğimiz bir eser kazandırıyoruz. Şimdi Montrö'yle yakından uzaktan alakası olmayan böyle bir Kanal İstanbul bizi ne yapacaktır? Çok daha huzurlu, rahat kılacaktır.

Kanal İstanbul'u, İstanbul'a kazandırdığımızda İstanbul çok büyük bir zenginliğe kavuşmuş olacak, İstanbul Boğazı da çevrecilik açısından ciddi manada rahatlayacaktır.

"İstanbul Sözleşmesi, uygulaması itibariyle kadın haklarına saygıyı getirmedi"

Erdoğan, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına ilişkin de şunları ifade etti:

İstanbul Sözleşmesi, uygulaması itibariyle ne ülkemizde ne dünyada, özellikle kadın haklarına saygıyı getirmedi. Şu anda Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği ülkelerinden de 11 tanesi bundan çekilme arifesinde. Kadına şiddeti bizim anayasımız reddediyor mu? Reddediyor. Kabul etmiyor. Bizim burada üzerinde durmamız gereken 6284 sayılı ailenin korunması ve kadına şiddetle ilgili yasa. Bizim dinimizde kadına şiddet haramdır. Biz bu sözleşmenin daha adilini, daha güzelini, daha güçlüsünü yapar, onunla yola devam ederiz.

Emekli askerlere tepki: "Bu işi çok seviyorsanız, kalkarsınız siyasete soyunursunuz"

104 emekli amiralin Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili yayınladığı bildiriye yönelik eleştirilerini sürdüren Erdoğan, şöyle konuştu:

Askerin emeklisi veya emekli olmayanı olmaz. Asker askerdir. Ben de şu anda cumhurbaşkanı olarak bu ordunun başkomutanıyım. Siz 104 emekli olarak böyle bir açıklamayı nasıl yapıyorsunuz? Bu sizin özgürlüğünüzle alakalı bir konu değil ki. Zaten içinizde alışkanlık haline bu işi getirmiş olanlar var. Bu işi çok seviyorsanız, kalkarsınız siyasete soyunursunuz. Ama kalkıp da 104 tane koordine olan, aynı düşünce kalıbı içerisinde böyle bir metnin ortaya konulmasını başkomutan olarak, cumhurbaşkanı olarak, ülkemin birlik, beraberliği, huzuru noktasında bunu teminle sorumlu olan bir insan olarak tabii ki kabul etmemiz mümkün değil. Bundan sonraki süreç zaten tamamen yargıya ait olan bir süreçtir.

"İşsizlikte iyi bir noktaya geldik"

Erdoğan, kendisine sorulan, "Birçok arkadaşımız üniversiteden mezun oluyor. Fakat istihdam sorunu yaşıyor. Burada bir planlama sorunu mu var?" şeklindeki bir soruya da, "İşsizlikte iyi bir noktaya geldik diyebilirim. O da şu; ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir dönemde, özellikle de 13 civarında bir konumdayız işsizlikte. Bu son açıklanan rakam da aslında ciddi bir artış sayılamaz" yanıtını vererek şöyle devam etti:

Turizmde çok çok iyi bir konumdaydık, fakat bu Covid meselesi sebebiyle turizmdeki düşüş ister istemez istihdamı da olumsuz etkiledi. En çok istihdamı yapan bizim iktidarımızdır. Çok ciddi istihdam yaptık. Hem sağlıklı olanlar için, hem engelli olanlar için ciddi istihdamlar yaptık. İş nereye geliyor, garanti noktasında kalifikasyona geliyor. Ve kalite, kalifikasyon noktasında kendini ispatlıyorsa bir genç, iş bulur.