Gündem
Giriş Tarihi : 01-11-2020 01:57   Güncelleme : 05-11-2020 01:35

Erdoğan'dan İzmir'deki okullar ve yıkılan evlerle ilgili açıklama

İzmir AFAD Koordinasyon Merkezi'nde yetkililerden deprem sonrası yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, depremin ardından okulların durumu, yıkılan evler ve yaralı sayısına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'dan İzmir'deki okullar ve yıkılan evlerle ilgili açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir AFAD Koordinasyon Merkezi'nde yetkililerden deprem sonrası yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Erdoğan'a yetkililer tarafından brifingin verildiği toplantıya TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile deprem bölgesinde bulunan bakanlar da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı açıklamada, "Şu an itibarıyla 37 vefatımız, 885 yaralımız var. Enkazdan kurtarılan vatandaşlarımızın sayısı 103. Bölgeye 35 mobil baz istasyonu sevk edilmiş olup 25 adedi burada kurulmuş durumda. Bu noktada herhangi bir sıkıntı olmadı" ifadelerini kullandı.

"EVLERİ YIKILANLAR İÇİN SÜRATLE EVLER YAPILACAK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem bölgesine şu ana kadar 24 milyon lira ödenek gönderildiğini, ihtiyaca göre bunun devam edeceğini de söyledi.

"Nerede rezerv alan var, bu çalışmaları yapıp rezerv alanlara göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız süratle adımları atacak" diyen Erdoğan, "Enkazların kaldırılmasının ardından inşaat çalışmalarına başlayacağız, evleri yıkılanlar için süratle evler yapılacak" şeklinde konuştu.

İZMİR'DE EĞİTİMİN DURUMU NE OLACAK?

Erdoğan, "Bir hafta sonra Milli Eğitim Bakanlığı gerekli değerlendirmeyi yaparak gerekirse uzatır, gerek yok denirse eğitime devam edilir" dedi.

"Vatandaşlarımız 'yurtlarda kalabiliriz' derse buralarda kendilerini misafir etme imkânımız var. Burada sıkıntı sözkonusu değil" ifadesini kullanan Erdoğan, "88 ülkeden geçmiş olsun mesajları, telefonları geldi. Hepsine şahsım, heyetim, milletim adına teşekkür ediyorum" diye konuştu.

BAYRAKLI İLÇESİNE GEÇTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bornova ilçesinde kriz merkezindeki basın toplantısının ardından, depremin en büyük hasarı verdiği Bayraklı ilçesine geçti.

Mansuroğlu Mahallesi'nde çöken Rıza Bey Apartmanı'nın enkaz alanına giren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ve yetkililerden çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın yanı sıra arama-kurtarma çalışmalarını yürüten kurumların yetkilileri de eşlik etti.