Siyaset
Giriş Tarihi : 23-03-2022 00:22   Güncelleme : 31-03-2022 01:32

Erdoğan'a 'yap-işlet-devret' tepkisi: Şeytana pabucu ters giydiriyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yap-işlet-devret modeliyle ilgili geçmişteki ve Çanakkale Köprüsü'nün açılışı sırasındaki sözlerini karşılaştıran CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Efendim diyor ki, 'Bay Kemal'in kafası bu işlere basmaz' diyor. Vallahi basmaz. Biz böyle Ali Cengiz oyunlarını nereden bilelim? Şeytana pabucu ters giydiriyorlar" dedi.

Erdoğan'a 'yap-işlet-devret' tepkisi: Şeytana pabucu ters giydiriyorlar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmanın bir bölümünü içeren videoyu sosyal medya hesabında paylaştı.

Videoda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yap-işlet-devret modeliyle yapılan projelerle ilgili geçmiş yıllarda yaptığı ve geçtiğimiz günkü konuşması karşılaştırıldı.

"Yüklenici firmanın aleyhineyse, farkı kim ödeyecek?"

Erdoğan'ın geçmiş yıllardaki konuşmalarında, devletin tek kuruş ödemeden yap-işlet-devret projelerine imza attığı ifadeleri yer alırken, 1915 Çanakkale Köprüsü açılışı sırasında ise, "Eğer buradan aldığı aylık ve yıllık bedel, yüklenici firmanın aleyhineyse, farkı kim ödeyecek? Onu devletin kasasından biz ödeyeceğiz" sözleri yer aldı.

"Diyor ki 'Bay Kemal'in kafası bu işlere basmaz', vallahi basmaz"

Kılıçdaroğlu'nun videodaki konuşması şöyle:

Yıllar yılı bu millete yalan söyleyip, oy devşirip, yıllar geçtikten sonra benim söylediğim noktaya gelip, 'evet biz bunu devletin kasasından ödeyeceğiz' deyip itiraf eden adamın o koltukta bir saniye dahi oturmaması lazım. Efendim diyor ki, 'Bay Kemal'in kafası bu işlere basmaz' diyor. Vallahi basmaz. Biz böyle Ali Cengiz oyunlarını nereden bilelim? Şeytana pabucu ters giydiriyorlar.

Yalan söylemek; devletin en tepesinde oturan kişinin yıllar yılı, 'devletin cebinden beş kuruş çıkmayacak, milletin cebinden beş kuruş çıkmayacak' diye yalan söylemesi ve hâlâ dönüp o koltukta oturması ve en sonunda da 'arada faiz çıkarsa onu da devletin bütçesinden biz ödeyeceğiz' demesi, 'Niye oturuyorsun arkadaş sen orada' diye sormak benim hakkım değil mi? Bu milletin hakkını hukukunu savunmak varken, milletin cebinden parayı alıp da götürüp bir avuç beşli çeteye tahsis etmek; hangi hukukta, hangi ahlakta, hangi edepte vardır?