Gündem
Giriş Tarihi : 13-04-2021 22:08   Güncelleme : 17-04-2021 23:00

Erdoğan yeni tedbirleri duyurdu: İki haftalık kısmi kapanma başlıyor

Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüsle mücadele kapsamında yeni tedbirleri duyurdu.

Erdoğan yeni tedbirleri duyurdu: İki haftalık kısmi kapanma başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanBeştepe'de gerçekleşen Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Ramazan ayının ilk 2 haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanmaya gidildiğini, hedeflenen oranda iyileşme olmazsa devamında çok daha sıkı uygulamaların geleceğini belirtti.

İlk iki haftalık kapanmanın yarın itibariyle başlayacağını söyleyen Erdoğan, alınan yeni koronavirüs önlemlerini duyurdu.

19.00 - 05.00 arası sokağa çıkma yasağı

Bu kapsamda, hafta içi 19.00 ile 05.00 arasında sokağa çıkmağa kısıtlaması uygulanacak. 65 yaş üstü ve 18 yaş altına yeniden toplu taşıma kullanım yasağı geldi.

Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatler yasaklandı.

Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu, benzeri mekânlar faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verildi.

"Biz hâlâ AB tam üyelik hedefine bağlıyız"

İşte, Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları: 

AB liderleri ile Gümrük Birliği, vize serbestisi dahil gündemdeki gelişmeleri konuştuk. Türkiye, AB'yle ilişkilerinde her zaman samimi ve şeffaf olmuştur. AB'ye tam üyelik için atılması gereken adımları birer birer attık. Avrupa'nın göç akınına uğramasının önüne geçtik.

Biz hâlâ AB tam üyelik hedefine bağlıyız. AB'den tek talebimiz, üyeliği kabul edilen diğer ülkelerle aynı süreçlerden geçmek. Biz kendi vatandaşlarımız için en faydalısı neyse onu yapmayı zaten sürdüreceğiz.

En başından beri AB'ye tam üyelik için gereken adımları birer birer attık. Türkiye'nin demokrasi, insan hakları, ekonomide güven ve istikrar gibi unsurlardaki gayreti kendi vatandaşlarının hak, özgürlük ve refah seviyesini yükseltmeyi amaçlamaktadır.

"Libya bizim için herhangi bir ülke değildir"

Geçtiğimiz cuma Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin'le oldukça verimli bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Turizm, Ukrayna krizi ve Karabağ meselesini ele aldık. Rusya ile şartlar ne olursa olsun açık tuttuğumuz diyalog kanallarının başarılı sonuçlara vesile olduğuna inanıyorum. Türkiye ve Ukrayna'nın ilişkilerini geliştirme yönünde atacakları her adımın, bölgenin barışı ve huzuru için önemli olduğuna inanıyoruz 

Libya bizim için herhangi bir ülke değildir. Libya’nın barış, huzur ve esenlik içerisinde yaşamasını en az kendi bekamız kadar önemsiyoruz.

Ülkemize yeni ve sivil bir anayasa kavuşturma çalışmalarına titizlikle devam ediyoruz.

"Salgın tedbirleri sebebiyle zarar gören esnafları destekliyoruz"

Ekonominin üretim tarafından işler çok iyi gidiyor. Fabrikalarımız mal yetiştirmek için gece gündüz çalışıyor, taleplere yetişebilmek için sürekli yeni yatırımlar yapıyoruz.

Salgın tedbirleri sebebiyle zarar gören esnafları pek çok başlık altında destekliyoruz. Verdiğimiz karşılıksız desteklerin tutarı 60 milyar TL'yi aştı.

Türkiye'nin terör örgütleriyle, darbe heveslileriyle, ekonomik tetikçilerle, siyaset mühendisleriyle, sosyal kargaşa çıkartma gayretleriyle mücadelesinde kritik bir safhaya geldik.

Sınırlarımız içinde güvenliği tahkim etmek, sınırlarımızı hassasiyetle korumak ve sınırlarımız ötesindeki önleyici harekâtlarımızı sürdürmek suretiyle Türkiye'nin bir daha terör tehdidine maruz kalmamasını sağlıyoruz.

"7 bin 500 ton patates ile kuru soğan 15 ilimize sevk edildi"

Gençlerin üniversiteyi bitirmeden, stajla birlikte, istihdamının sağlanması için talimat verdik.  Gençlik ve Spor Bakanlığımız bu yıl toplam 8121 kişiyi istihdam edecektir.

İhtiyaç sahiplerine dağıtmak üzere, 7 bin 500 ton patates ile kuru soğan alınarak 15 ilimize sevk edilmiştir.

Milletimizin moralini bozmaya yönelik hiçbir söz ve eylemin bu ülkeye en ufak faydası yok.

Yeni tedbirleri açıkladı

  • Ramazan ayının ilk 2 haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmı kapanma uygulanmasına geçiyoruz. Bu iki haftada hedefimize ulaşamazsak çok daha sıkı önlemler alınacaktır. Uygulama, yarın akşam saati itibarıyla başlayacaktır.

  • Hafta sonu sonu sokağa çıkma sınırlaması sürerken, hafta içi akşam 19.00 ve sabah 05.00 olarak güncellenmiştir. Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatlere izin verilmeyecektir.

65 yaş üstü ve 18 yaş altına toplu taşıma yasağı

  • 65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlamasını yeniden getiriyoruz.

  • Sınav sürecinde olan 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi hariç tüm kademeler uzaktan eğitimini sürdürecek.

Kamuda dönüşümlü ve esnek çalışma uygulaması

  • Kamuda saat 16.00'da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak.

  • Hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak.

  • Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu, benzeri mekânlar faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verecek. Lokanta ve benzeri işletmeler ramazan boyunca sadece belirlenen saatlerde paket ve gel-al hizmetiyle çalışmalarını yürütecektir.

Düğün, nişan gibi toplantılar bayram sonrasına ertelendi

  • Oteller, sadece kendi müşterileriyle sınırlandırılmış şekilde hizmet verebilecek, sahte rezervasyon ve benzeri hilelere göz yumulmayacak.

  • Düğün, nişan, kına, nikâh, genel kurul ve benzeri bütün toplantılar ile kapalı alanlarda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelenmiştir.