Gündem
Giriş Tarihi : 18-12-2020 23:31   Güncelleme : 22-12-2020 05:51

Erdoğan, Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir sayfa açmak istiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel'in video-konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği görüşmede, iki ülke ilişkilerini geliştirecek konular ve yeni dönemde Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri ele alındı.

Erdoğan, Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir sayfa açmak istiyor

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile video-konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği görüşmede, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinde yeni bir sayfa açmak istediğini belirterek, Türkiye-AB ilişkilerine yönelik sergilediği yapıcı katkı ve gayretleri için Almanya Başbakanı Merkel'e teşekkür etti.

"Türkiye-AB ilişkilerinde kriz çıkarmak isteyenler var"

Son AB Zirvesi'nde sağduyulu liderlerin katkısıyla olumlu gündeme atıfta bulunulmasını önemsediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer yandan Türkiye-AB ilişkilerinde kriz çıkarmak için çaba harcayanların olumlu gündem ve karşılıklı yarar için açılmış bu fırsat penceresine zarar vereceğini dile getirdi.

"Yunan tarafı yeni bahanelerle görüşmelerden kaçınıyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Yunanistan'la istikşafi görüşmeleri yeniden başlatmaya hazır olduğunu ifade etmesine rağmen, Yunan tarafının yeni bahanelerle görüşmelerden kaçtığını belirterek, Türkiye'nin Doğu Akdeniz konusunda da iyi niyet ve yapıcı tutum sergilemeye devam ettiğini söyledi.

"Bazı üyelerin dar çıkarları nedeniyle zaman kaybı yaşandı"

Türkiye-AB ilişkilerinin son iki yıldır bazı üyelerin dar çıkarlarına hapsedilmesiyle zaman kaybı yaşandığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, son AB Zirvesi kararında daha güçlü şekilde atıfta bulunulan olumlu gündemin anahtarının 18 Mart Mutabakatı'nın güncellenmesi olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel'e yaklaşan Noel ve yeni yıl dolayısıyla tebriklerini de iletti.