Gündem
Giriş Tarihi : 18-10-2019 19:16   Güncelleme : 23-10-2019 00:41

Erdoğan, Trump'ın mektubuyla ilgili ilk kez konuştu: 'Unutmadık'

Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde yabancı basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, "ABD Başkanı'nın mektubunu unutmadık, unutmamız doğru değil. Vakti zamanı geldiğinde gerekenin yapılacağının da bilinmesini istiyoruz" dedi.

Erdoğan, Trump'ın mektubuyla ilgili ilk kez konuştu: 'Unutmadık'

Yabancı medya temsilcileri ile Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

 • Suriye halkı Esed’e karşı direnirken, üzerlerine DEAŞ, PKK binmiştir. Ağırlıklı olarak sayı Obama döneminde ülkemize nüfus gelmiştir. Suriye'yi mesken tutan terör örgütleri saldırılarını Türkiye'ye de yöneltmiştir. Fırat Kalkanı'nda üç bine yakın DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirdik. DEAŞ hızla çözüldü. Bu konuda Amerikan hükûmetine yaptığımız teklifler kabul edilmedi. Bu defa de PKK sınırlarımız boyunca bir tehdit haline dönüştü. Yaptığımız ikazlara rağmen bir adım atılmadı
 • Amacımız YPG’yi sınırlarımızdan uzaklaştırmak. Güvenli bölge projemizi 2016 yılında G-20 Zirvesi’nde liderlere teklif ettik. Zeytin Dalı Harekâtı’ndan sonra da dile getirdik. Bunun üzerine 9 Ekim saat 16.00’da başlattık.

BARIŞ PINARI HAREKÂTI

 • Hazırlığı üç-dört yılı bulmaktadır. Bu gelişmeler anlık olmadı. Harekâttan önce 6 Ekim’de Trump’a harekât yapacağımızı söyledim. Kuzeydeki ABD askerlerini çekeceğini söyledi. Kısa sürede 30 km. Derinliğe ulaşınca ABD ve bazı ülkelerin birtakım tavrı değişti.

HİÇBİR ÜLKE SİVİL KAYIPLARIMIZ İÇİN ARAMADI

 • 4 askerimiz şehit oldu, 750'ye yakın terörist etkisiz hale getirildi. 20 sivil vatandaşımız şehit oldu. Hiçbir ülke sivil kayıplarımız için aramadı ama harekâtı durdurmak için pek çok ülke görüşme yaptı.
 • Barış Pınarı Harekâtı’nı mecbur kaldığımız için yaptık.
 • ABD 5 gün içinde teröristlerin ilan ettiğimiz güvenli bölgeden çıkışını sağlayacak. 120 saat süre verdik. Bu arada TSK oradan ayrılmayacak. Bu işlemler tamamlandıktan sonra Barış Pınarı Harekâtı da sona erecektir. Ülkemize yönelik tüm yaptırımlar ortadan kalkacaktır.

VAKTİ ZAMANI GELDİĞİNDE GEREKEN YAPILACAKTIR

 • ABD Başkanı'nın mektubunu unutmadık, unutmamız doğru değil. Bizim karşılıklı olan sevgi-saygımızda bunları sürekli tutmaya müsaade etmiyor. Bu konuyu bugünkü meselemiz ve önceliğimiz olarak görmüyoruz. Vakti zamanı geldiğinde gerekenin yapılacağını da bilinmesini istiyoruz. Suriye krizinin kısaca özeti bu şekildedir. ABD, salı akşamına kadar sözünü tutabilirse güvenli bölge hayata geçmiş olacaktır, tutamazlarsa Barış Pınarı Harekâtı kaldığı yerden devam edecek."

SORU-CEVAP

Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi'nde yabancı basın mensuplarıyla bir araya gelen Erdoğan, konuşmasının ardından soruları yanıtladı.

Erdoğan burada yaptığı açıklamada, “PYD’nin bıraktığı 750 DEAŞ'lının 195’i yakalandı. 12 gözlem noktası kurmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünkü görüşmeler neticesinde gelinen noktayı, zafer veya mağlubiyet gibi değerlendirmeyi doğru bulmuyorum. Bunu özellikle, 'devletler arasında bir zafer' şeklinde değerlendirmek çok çok yanlış olur. Bunu ben teröre karşı bir zafer olarak görüyorum" dedi.

"HERHANGİ BİR SIKINTI YOK"

Erdoğan, "120 saatlik bir ara verildiğini söylediniz. Bu sabah itibarıyla Suriye tarafından çatışma haberleri geldi, siz herhangi bir ihlal haberi aldınız mı? Bu çatışmaları nasıl yorumluyorsunuz?" sorusunu, "Bu sabah itibarıyla Milli Savunma Bakanımla da görüştüm. Şu anda her şey planlandığı gibi gidiyor. Herhangi bir sıkıntı sözkonusu değil dediler. Şimdilik böyle bir şey sözkonusu değil. Zaten olsa bunlar bana anında iletilir" şeklinde yanıtladı.

"ABD'nin YPG'yi çekilmeye ikna edeceğini söylediniz 120 saat içerisinde. Acaba 440 kilometre boyunca mı, yoksa belli alanlarda mı geri çekilecekler? Kobane'den de (Ayn-El Arab) Kamışlı'dan da mı çıkacaklar? Buralarda ne olacak? YPG'yi buradan çıkmaya ikna edemezlerse, kalmak isterlerse ne olacak?" sorusu üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:

"ASKERİMİZ ARAZİYİ TERK ETMİYOR"

"Bizim görüşmemiz çok mevzi, lokal bir yer için değil. Bu görüşmemiz Ayn-El Arab'dan Irak sınıra kadar olan bölüm. Yani 440 kilometre, derinlik olarak da 32 kilometrelik bir bölge. Halbuki burada, bildiğiniz gibi, aynı zamanda, örneğin Kamışlı'da, Rusya ve bunun yanında da rejimin askerleri de var. Biz onların da bu terör örgütlerinden rahatsız olduklarını biliyoruz. Buralar müşterek çalışmayla -ki salı günü Sayın Putin ile yapacağımız görüşmede de ayrıca bunları konuşacağız- çok kısa bir zamanda da bu terör örgütlerinden buralar temizlenecektir. İnancımız budur. Onun için de şu an itibariyle, bizim askerimiz ve Suriye Milli Ordusu ne yapmıyor, araziyi terk etmiyor."

"SÜREÇ DEVAM EDİYOR ŞU ANDA"

"SDF Komutanı Mazlum, Kürt televizyonculara demiş ki, 'SDF ateşkesi kabul eder'. Sadece Tel Abyad ve Resulayn arasındaki bir alandan bahsediyorsak 120 kilometre. Halbuki siz 440 kilometreden bahsediyorsunuz? Bu görüşlerinde ısrarcı olurlarsa ne olacak? 120 saat sonra çatışma yeniden mi başlayacak? Onlar sadece bu alanda geçerli olacağına inanıyorlarsa ve böyle davranırlarsa?" sorusuna Erdoğan, "Bizim görüşmelerimiz 32 kilometre derinlik ve 440 kilometre uzunluğu kapsıyor. Güvenli bölge dediğimiz budur. Güvenli bölge dediğimiz, ifade ettiğiniz şekilde Ayn-El Arab ile Tel Abyad arası değildir. Şu anda Tel Abyad ile Resulayn arası temizlenmiş durumda. Bu bitmiş değil. Süreç devam ediyor şu anda. Bundan sonra da kararlı şekilde devam edecek" diye yanıt verdi.

"GÜVENLİ BÖLGE TSK KONTROLÜNDE OLACAK"

"Siz ABD'nin bütün gücünü çekmesini ister misiniz Suriye'den? Kobane (Ayn-el Arab) dahil diğer tüm bölgelerden çekildiler mi? Sizin kuvvetleriniz için zorluk yarattı mı bu?" sorusuna Erdoğan, şu karşılığı verdi:

"Şu anda tabii daha henüz terör örgütleri çıkmış değil. 120 saati bunun için belirledik. Fakat çıktıktan sonra bizim yine burada ABD'nin güçleriyle birlikte yapacağımız çok şeyler olduğuna inanıyorum. Başta zaten metinde de olduğu gibi... İkinci maddede Türkiye ve ABD, Kuzeydoğu Suriye başta olmak üzere sahadaki gelişmelerin ortak çıkarlar temelinde daha yakın eşgüdüm gerektirdiğini kabul ettiler. Bu bizim müşterek çalışmamızın bir ifadesidir. Türkiye ve Amerika 'Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için' anlayışıyla NATO toprakları ve haklarını tüm tehditlere karşı koruma taahhütlerini muhafaza eder. Bir diğer adım daha var; bunlar bizim müşterek düşündüklerimiz, yapacaklarımız. Her iki ülke insan hayatı, insan hakları ve dini ve etnik toplumların korunmasına yönelik taahhütleri de yineler. Türkiye ve ABD, Suriye'nin kuzeydoğusunda DEAŞ'la mücadele faaliyetlerinin devamında kararlıdır. Önceden DEAŞ kontrolünde olan alanlarda yaşayıp yerinden edilen şahıslarla alıkoyma merkezleri hususlarında uygun şekilde gerçekleştirilecek eşgüdümü de içerir. Bir başka birlikteliğimiz Türkiye ve ABD terörle mücadele harekâtlarının yalnızca terör unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereci hedef alması gerektiği üzerine mutabık kalır. Her iki ülke Suriye'nin siyasi birliği ile toprak bütünlüğüne ve Suriye İtilafının BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 kararına uygun şekilde sonlandırmayı hedefleyen, BM öncülüğündeki siyasi sürece bağımlılıklarını yineler. Burada önemli bir madde daha var: 10. madde. Güvenli bölge evvelemirde TSK kontrolünde olacak. Her iki taraf güvenli bölgenin uygulanmasında eşgüdümü artıracaktır. Eşgüdümle bu çalışmayı devam ettireceğiz."

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 40 18
 • 2 İstanbul Başakşehir 36 18
 • 3 Trabzonspor 35 18
 • 4 Fenerbahçe 34 18
 • 5 Alanyaspor 32 18
 • 6 Galatasaray 30 18
 • 7 Beşiktaş 30 18
 • 8 Göztepe 26 18
 • 9 Yeni Malatyaspor 24 18
 • 10 Gaziantep FK 24 18
 • 11 Çaykur Rizespor 23 18
 • 12 Denizlispor 22 18
 • 13 Gençlerbirliği 18 18
 • 14 Konyaspor 18 18
 • 15 Kasımpaşa 15 18
 • 16 Antalyaspor 14 18
 • 17 MKE Ankaragücü 12 18
 • 18 Kayserispor 10 18
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA