Gündem
Giriş Tarihi : 18-02-2021 18:07   Güncelleme : 21-02-2021 02:05

Erdoğan, Putin'le Rus aşılarının Türkiye'ye tedarikini görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Türkiye-Rusya ilişkileri, bölgesel meseleler ve Rus koronavirüs aşısının Türkiye'ye tedarik edilmesini görüştü.

Erdoğan, Putin'le Rus aşılarının Türkiye'ye tedarikini görüştü

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Türkiye-Rusya ilişkilerini geliştirecek adımlar ve bölgesel meseleler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Dağlık Karabağ'da 11 Ocak Mutabakatı'nı takiben yeniden tesisi için çalışmaların sürdüğü kara ve demiryolu ulaştırma hatlarının daha verimli olması için Türk ve Rus uzmanların Azerbaycanlı muhataplarıyla bir araya gelebileceğini vurguladı.

Erdoğan: Ateşkesin korunması için tüm konularda ortak çaba sarf edilmeli

Ağdam'daki Ortak Merkez'in ateşkesin gözetlenmesi ve denetlenmesi görevini başarıyla icra ettiğini belirten Erdoğan, ateşkesin korunması için tüm konularda ortak çaba sarf edilmesi gerektiğini aktardı.

Suriye meselesini en kısa sürede çözüme kavuşturmanın ortak menfaat olduğuna değinen Erdoğan, Libya'da da barış ve istikrar için oluşan fırsatın heba edilmemesi gerektiğine dikkati çekti.

Kremlin: Rus koronavirüs aşılarının Türkiye'ye tedariki konuşuldu

Kremlin’den telefon görüşmesinin içeriğine ilişkin yapılan açıklamadaysa, Rusya Devlet Başkanı ile Türk mevkidaşının, Rus koronavirüs aşılarının Türkiye'ye tedarik edilmesi ve sözkonusu aşıların Türkiye'de üretilmesi olasılıkları hakkında görüştükleri belirtildi.

İki liderin ayrıca, Karabağ'daki çatışmasızlık halinin denetimi için oluşturulan Rus-Türk ortak gözlem merkezinin çalışmalarını da ele aldıkları kaydedildi.

Kremlin’in açıklamasına göre, Putin ve Erdoğan, Suriye'de bulunan uluslararası terörist gruplar ile taviz verilmeden mücadele edilmesi görüşüne bağlı olduklarını da teyit ettiler.

BM'nin yardımı ile Libya'da geçiş hükümetleri oluşturulması görüşüldü

Bunun yanında iki lider, Libya’da uzun süreli normalleşme sağlanması adına Birleşmiş Milletler'in yardımı ile bu ülkede geçiş hükümetleri oluşturulmasının önemi üstünde durdu.

Ülkeleri arasındaki ortak enerji projelerinin ilerleyişini de ele alan liderler, temasta kalacakları konusunda anlaştı.

Putin'den Gara şehitleri için başsağlığı mesajı

Rusya Devlet Başkanı’nın, Kuzey Irak'ta 13 Türk vatandaşının hayatını kaybetmiş olması nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziye dileklerini ilettiği de kaydedildi.