Gündem
Giriş Tarihi : 28-02-2022 22:46   Güncelleme : 10-03-2022 03:35

Erdoğan: Montrö Sözleşmesi'nin bize verdiği yetkileri kullanacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Montrö Anlaşması'nın verdiği yetkileri krizi önlemek için kullanacağını açıkladı. Erdoğan ayrıca, meskenlerdeki elektrik faturalarındaki KDV'nin yüzde 8'e düşürüldüğünü de duyurdu.

Erdoğan: Montrö Sözleşmesi'nin bize verdiği yetkileri kullanacağız

Rusya'nın Ukrayna'nın işgaline yönelik harekâtı devam ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Montrö Anlaşması'na ilişkin açıklamada bulundu

Dünyanın köklü bir değişimden geçtiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Asırlık geçmişe sahip küresel yönetim sistemi çökmektedir. Cumhuriyetimizi kurarak ve sıkı sıkıya sahip çıkarak bu zor dönemi atlatırken çok zor bedeller ödedik. Her platformda dünya 5'ten büyüktür diyerek, daha adil bir dünya mümkündür diyerek, ifade ettiğimiz küresel yönetim sistemindeki çarpıklık, yaşanan her hadiseyle kendini yeniden gösteriyor" dedi.

"Türkiye, bölgesinde barışı, huzuru, esenliği isteyen bir ülkedir"

Rusya'nın Donbass operasyonunun 5. gününe ilişkin olarak Erdoğan, "Ukrayna'da yaşanan gelişmeler bu gerçeği gözler önüne seren bir mahiyet oluşturmaktadır. Öncelikle şu hususun altını kalın çizgilerle çizmek istedim: Türkiye bölgesinde barışı, huzuru, esenliği isteyen bir ülkedir. Bu tavrımızı her yerde, her hadisede gösterdik. Her ikisini de dost olarak gördüğümüz Ukrayna ve Rusya'ya aralarındaki sorunları diyalog ile çözme teklifi yaptık. Arabuluculuk çağrısında bulunduk" ifadelerini kullandı.

"Maalesef sonunda korkulan oldu"

Barış ve istikrarın temini için diplomatik girişimlerinin kesintisiz sürdürüldüğünü aktaran Erdoğan, "Maalesef sonunda korkulan oldu ve 24 şubatta silahlar patladı. NATO Liderler Zirvesi başta olmak üzere her platformda ülkemizin bu duruma bakış açısını söylemeye devam ediyoruz. Ukrayna'daki 20 binden fazla vatandaşımıza ikazımızı yaptık, 22 Şubat'ta özellikle Ukrayna'nın doğusundaki vatandaşlarımıza ülkeyi terk etmeleri çağrısında bulunduk. Bugüne kadar 5 bin vatandaşımız Ukrayna topraklarından ayrılarak ülkemize ve diğer ülkelere geçmiştir" diye konuştu.

"Montrö'nün bize verdiği yetkileri krizi önlemek için kullanacağız"

Montrö Sözleşmesi'nin verdiği yetkileri krizi önlemek için kullanacaklarını bildiren Erdoğan, "Montrö Sözleşmesi'nin Boğazlardaki gemi trafiği üzerinde bize verdiği yetkileri, krizi önlemek için kullanacağız. Toprak bütünlüğünü her zaman destekliyoruz. Kendi çıkarlarımızdan elbette taviz vermeyeceğiz. Ne Rusya'dan ne de Ukrayna'dan vazgeçmeyeceğiz" açıklamasında bulundu.

Erdoğan, "Ukrayna'daki sorununun sebebi olan ülkeler, Güvenlik Konseyi'ndeki çözüm mevkilerinde bulunuyor" görüşünü dile getirdi.

Elektrik faturalarında KDV yüzde 8'e indirildi

Elektrik faturalarında meskenlerdeki kullanımda KDV'nin yüzde 8'e düşürüldüğünü de açıklayan Erdoğan, şunları kaydetti:

Bu krizi de selametle atalatacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye artık kendi politikalarını üretecek ve uygulayacak seviyeye gelmiş bir devlettir. Bugün açıklanan veriler ekonomi programının başarıyla yürüdüğünün göstergesidir. Yılın tamamını yüzde 11'lik bir büyümeyle kapattık, işsizlik oranımızı yüzde 11.3'e gerilettik. Enflasyon sorununu da süratla çözme kararındayız, yaz aylarında inşallah enflasyon sorununu kontrol altına almış olacağız.

Son kabine toplantımızda kamuoyuna duyurduğumuz elektrik tariflerindeki düzenlemeyi de netleştirdik. Meskenlerdeki elektrik faturalarında KDV yüzde 8'e düşürüldü. Ayrıca meskenlerdeki düşük tarif sınırı da günlük 8 kilovatsaate, aylık 240 kilovatsaate yükseltilmiştir. Böylece faturalarda yüzde 14'lük bir indirim sağlanmış olacaktır.