Gündem
Giriş Tarihi : 09-02-2021 01:26   Güncelleme : 12-02-2021 00:07

Erdoğan, Merkel ile Türkiye-AB ilişkilerini görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile gerçekleştirdiği videokonferans görüşmesinde, başta Türkiye-AB ilişkileri olmak üzere ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı.

Erdoğan, Merkel ile Türkiye-AB ilişkilerini görüştü

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya Başbakanı Angela Merkel'le yaptığı videokonferans görüşmesinde, Türkiye ile Almanya arasındaki işbirliğini geliştirecek hususlar ele alındı, Türkiye-AB ilişkileri başta olmak üzere bölgesel konular değerlendirildi.

Erdoğan, Türkiye-AB ilişkilerini rayına koymakta kararlı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Türkiye-AB ilişkilerini olumlu bir gündemle ilerletmeye kararlı olduklarını belirterek, Mart Zirvesi'ne gidilen süreçte temasların artırılarak teknik görüşmeler yapılmasını temenni ettiklerini dile getirdi.

Türkiye-AB Zirvesi talebini yineledi

AB'nin Türkiye'ye adil ve yapıcı yaklaşımının her iki tarafın da yararına olduğunu vurgulayan Erdoğan, 18 Mart Mutabakatı'nın güncellenmesi noktasında gerekli çalışmalara bir an evvel başlanması gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Portekiz'in dönem başkanlığı bitmeden bir Türkiye-AB Zirvesi düzenlenmesi beklentisini de yineledi.