Siyaset
Giriş Tarihi : 10-07-2021 02:41   Güncelleme : 17-07-2021 02:05

Erdoğan: Çözüm sürecini biz başlattık, ama HDP sonlandırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çözüm sürecini niye başlattık, 'anneler ağlamasın, akan kan dursun, her inançtan insanıyla kardeş olsun' dedik. Evet, çözüm sürecini biz başlattık ama sonlandıran biz olmadık. HDP'nin art niyeti ve gizli gündemi sonlandırdı" dedi.

Erdoğan: Çözüm sürecini biz başlattık, ama HDP sonlandırdı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bismil Ovası Tarımsal Sulama Tesisleri, Diyarbakır Tekstil OSB 30 Fabrika, 4. Otosanayi Sitesi ve yapımı tamamlanan diğer projelerin açılışında konuştu.

Diyarbakır Cezaevi'nin boşaltılarak kültür merkezi olacağını duyuran Erdoğan, "Evet, çözüm sürecini biz başlattık ama sonlandıran biz olmadık. HDP'nin art niyeti ve gizli gündemi sonlandırdı. Dün akan kanı sürdürmek için çözüm sürecini baltalayanlar şimdi CHP ile işbirliği yapıyor. Tek dertleri var, o da Erdoğansız, AK Partisiz bir Türkiye" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Sizler başkalarının evlatlarını dağa, ölüme gönderenleri biliyorsunuz. Halbuki Diyarbakır tarih boyunca hep medeniyet, barış, refah ve huzur şehri olmuştur. Bir zamanlar Türkiye'nin ilk 5 sanayi şehrinden biri Diyarbakır'dı. Sonra bölgeye bir terör felaketi çöktü.

"KCK, PKK, PYD, HDP bu halkın başına gelmiş en büyük musibettir"

AK Parti'yi kurduğumuzda buraya gelerek karşılaştığımız herkese 'İktidara geldiğimizde bizden ne istiyorsunuz?' diye sordum. OHAL'i kaldırın dediler. OHAL'i kaldırdık mı; kaldırdık. Biz ne dedik, ne yaptık? Onlar ne dediler, ne yaptılar? 2005'te size ne dediysek, dün de oradaydık, bugün de yarın da orada olacağız. Biz tüm samimiyetimizle 'barış, kardeşlik, çözüm, hak, özgürlük, demokrasi' dedik. Sırtını size değil de PKK'ya dayayanlar size ne yaptı?

PKK terörü bu bölgenin başına gelmiş en büyük felakettir. Kürt kanlarını PKK dökmedi mi, köyleri PKK yakmadı mı? 13-14 yaşındaki Kürt kızlarımızı dağa kaçıran Kandil'dekiler değil mi? Bunlarda ne edep, ne de namus var.

KCK, PKK, PYD, HDP'siyle hep birlikte benim Kürt kardeşlerimin iliğini sömüren bu çete, son bin yıldır bu bölgenin, bu halkın başına gelmiş en büyük musibettir.

"Çözüm sürecini HDP'nin art niyeti ve gizli gündemi sonlandırdı"

Hangi demokraside, devletin yatırım, hizmet için gönderdiği ödenekler yollara mayın döşemek için kullanılır? HDP demokrasi savunucusu değil, demokrasi düşmanı ve istismarcısıdır.

Geçmişte uzunca bir dönem adı zulümle, işkenceyle, insanlık dışı muameleyle anılan Diyarbakır Cezaevi'ni yakında boşaltıyor, kültür merkezi olarak hizmete sunuyoruz.

Bunlar 1980 öncesi marjinal ideolojilerin söylemleri. Dünyada bu yaklaşım kaldı mı diye baktığımızda Kuzey Kore, Kandil ve Kobani'de kaldığını görüyoruz.

Çözüm sürecini niye başlattık, 'anneler ağlamasın, akan kan dursun, her inançtan insanıyla kardeş olsun' dedik. Tuzağa düşmediğiniz için her birinize şükranlarımı sunuyorum. Evet, çözüm sürecini biz başlattık ama sonlandıran biz olmadık. HDP'nin art niyeti ve gizli gündemi sonlandırdı.

"Kendinizden olmayanlara hayat hakkı tanımadınız"

Hiçbir zaman meşru demokratik hukuk düzeni içinde siyaset yapmayı düşünmediler. Allah için söyler misiniz? Dünyada hangi devlet buna müsaade eder. Hangi hukuk, adalet, vicdan buna göz yumar. Hâlâ 'barış, kardeşlik, hukuk, demokrasi' diyorlar. Siz bu kavramları en son ağza alacak kişilersiniz ey HDP. Kendinizden olmayanlara hayat hakkı tanımadınız.

Kardeşlerim ne diyorlar, hadi sıkıysa söylesinler: 'Bizim PKK ile işimiz yok' diyorlar. Öyle demiyorlar mı? Bunların işi gücü yalan. Ortağı CHP. Onun da işi gücü yalan. Sürekli yalandan mağduriyet. Sizlerin hak ve hakkaniyet duygularını istismar etmeye çalışıyorlar. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bunların elindeydi. Tek bir ay bile ödenekleri gecikti mi; hayır. Sonuç ne oldu? Büyükşehir belediye başkanını âdeta hesaba çektirdiler. Hesap sormadılar mı? Ne idüğü belirsiz birine Bodrum'da sorgulattırıp tokatlattırdılar. Kim yaptı bunu? HDP, PKK.

"Tek dertleri var, o da Erdoğansız, AK Parti'siz bir Türkiye"

Dün akan kanı sürdürmek için çözüm sürecini baltalayanlar şimdi CHP ile işbirliği yapıyor. Tek dertleri var, o da Erdoğansız, AK Parti'siz bir Türkiye. HDP'nin İstanbul ve diğer şehirlerde CHP'ye verdiği desteğin nedeni ideolojik akrabalıktır.

Bunların yapmadıkları hizmetleri bakanlıklarımız yapmak zorunda kaldı. Örgütün dağdan gönderdiği çapulcuların karşısında bunlar hazır ola geçmediler mi? Kurumlarımız sizlere hizmet vermek için çalışmaya başlayınca yolların altına bomba döşendiğini gördük. Bunları görevden almazsak size ihanet etmiş olurduk. Belediyeye gelen her kuruş sizler için kullanılıyor.

Bunların ne söylediğine değil, ne yaptığına bakıyoruz. Seçimlerde 'Seni başkan yaptırmayacağız' diye ortalığı inletenlerin Yasin Börü'nün kanının hesabını verdiklerini gördünüz mü? Yasin'i nasıl alçakça öldürdüklerini biliyorsunuz değil mi? Bu nasıl bir kindir? Bu nasıl bir nefrettir? Bıraktım Kürdünü, Arabını, Acemini; böyle bir muamele nasıl yapılabilir? Yasin'in kendilerinden olmamasıdır. Bu zulme ortak olan herkes cezasını çekecektir.

"Bunları gördüğünüz her yerde yakalarına yapışın, sorun, sorgulayın"

Bunlar utanmadan sıkılmadan Ermeni soykırımı yalanını kabul ettirmeye çalışıyorlar. Benliklerinden kopmuş bu güruhun sizlerle ilişkisi olabilir mi? Selahaddin Eyyübi'nin mirasının taşındığı bir yerde, zalim İsrail'le birlikte benim Kürt kardeşimle ortak bir yanı olabilir mi? Ülkede ne kadar sapkın, sapık, marjinal grup var, onların emrine vererek sizlerle hangi müşterekleri paylaşıyor olabilir?

Tek dertleri, Tayyip Erdoğansız ve AK Partisiz Türkiye. İşi gücü bırakıp bizimle uğraşıyorlar. Yaptıkları tek hayırlı iş gördünüz mü? Göremezsiniz, çünkü yok. Diyarbakır'a huzur gelince neler olduğuna şahitsiniz. Akşam geç saatlerine kadar Diyarbakır'ın sokaklarındasınız. Niye? Güvenlik var. Bunları gördüğünüz her yerde yakalarına yapışın, sorun, sorgulayın. Çözüm sürecini bitirmek için kim size talimat verdi? Bunu sorun. Yalan, dalavere, ikiyüzlülükle karşınıza çıkıp sizleri oyalamasınlar.

"Ülkemize cumhuriyet tarihinde yapılanların 10 katı çağ atlattık"

Bu coğrafyayı birlikte medeniyetimizin beşiği haline getirdik. İnşallah yine birlikte 2023, 2053 vizyonuna kavuşturacağız. Türkiye tarihinin en büyük demokrasi ve kalkınma hamlesini bizim dönemimizde yaşamıştır. Ülkemizin 81 vilayetinin tamamına da cumhuriyet tarihinde yapılanların 10 katı çağ atlattık. 10 yılda Diyarbakır'a 46 katrilyon lira yatırım yaptık, 6250 adet derslik kazandırdık, yurt kapasitemizi 5300'e çıkardık, 33 bin seyirci kapasiteli Diyarbakır Stadyumu'nu biz yaptık. Merkez ve ilçelerimizdeki faaliyetlerden 248 bin gencimizin istifade ettiği gençlik merkezi inşa ettik, 12 milyar lira sosyal yardım aktardık, 19 hastaneden oluşan 48 adet sağlık tesisi inşa ettik.

Şimdi sizlere belki de bakanım müjdeyi vermiştir ama Diyarbakır 1000 yataklı Kayapınar Şehir Hastanesi'nin yapım ihalesini 19 Temmuz'da gerçekleştiriyoruz. Hastanemizin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. 18570 konut projesini hayata geçirdik, 2705 sosyal konut yapımına devam ediyoruz. Millet bahçelerinden Diyarbakır'da toplam büyüklüğü 396 bin metre kare olan 6 adet projemiz var.

"Sur ilçemizi ve Suriçi'ni âdeta baştan sona yeniden yaptık"

Terör nedeniyle büyük zarar gören Sur ilçemizi ve Suriçi'ni âdeta baştan sona yeniden yaptık, yapıyoruz. Konut projelerimizi, altyapı, üst yapı ve restorasyon çalışmalarımızı bitirme aşamasına geldik.

(CHP'nin Doğu Masası faaliyetleri) Yeni bir adım atıyorlar, 'Doğu Projesi'... Neredeydiniz bugüne kadar? Biz bugüne kadar ne Doğu'dan koptuk ne Güneydoğu'dan koptuk.