Gündem
Giriş Tarihi : 23-04-2021 00:58   Güncelleme : 26-04-2021 03:53

Ekrem İmamoğlu'ndan cumhurbaşkanı adaylığı sorusuna yanıt

Habertürk yayınında gazetecilerin sorularını yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, herkesin merak ettiği cumhurbaşkanı adaylığı sorusunu yanıtladı.

Ekrem İmamoğlu'ndan cumhurbaşkanı adaylığı sorusuna yanıt

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Habertürk TV'de Mehmet Akif Ersoy moderatörlüğünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başkan İmamoğlu, koronavirüs kısıtlamalarına ilişkin, "Yaza daha sağlıklı girmemiz için kesinlikle İstanbul'da, bayramı da içine alan tam kapanma kararı alınmalı. Biz de belediyede korona nedeniyle 48 çalışanımızı kaybettik" açıklamasında bulundu.

"3 haftalık tam kapanma faydalı olur"

"Ülkemizin tam kapanmaya ihtiyacı var" diyen İmamoğlu, "Ramazanın son 2 haftası ile bayramı da dahil ederek toplam 3 haftalık bir tam kapanmanın faydalı olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

İmamoğlu'nun gazetecilerin sorularına verdiği yanıtlardan öne çıkanlar şöyle:

İBB'nin 2 yılı: "Dünyada aynı anda 10 metroyu yürüten tek kurumuz"

Bu süreye çok şeyi sığdırdık. 1.5 milyon haneye destek verdik. Şu ana kadar 500 milyon lira da yatırım yaptık.

Adalar'daki fayton meselesini çözüme kavuşturduk. Bayrampaşa'daki otogarı bambaşka bir hale getirdik. 110 at ile ilgili Lale Mansur hanımefendinin sözleri çok kırıcı, çok yanlış. Biz orada gerçekten atlara çok iyi bakıyoruz. Bin 100 atı zulümden kurtardık. 300'ü aşan faytonla ilgili süreci öyle güzel yönettik ki. Tarım Bakanlığı ile bir protokol yapıp Anadolu'ya bedelsiz ve denetimi de oradaki Tarım İl Müdürlükleri'nin yapması kaydıyla canlı taşıyoruz. Bu hassasiyeti taşıdık. Ama ne yazık ki Dörtyol'daki olay bizleri çok üzdü. Burada devrettiğimiz için hukuken bir sorumluluğumuz yok.

Dünyada aynı anda 10 metroyu yürüten tek kurumuz. Ayrıca 20 ayda metro hatları adına çok önemli adımlar attık.

İstanbul'un borç yükü: "Şimdiye kadar aldığımız kredi kadar da borç ödedik"

İstanbullu ilk defa finansal rakamları şeffaf bir şekilde biliyor. Devraldığımızda 6 milyon parayla aldık, 29 milyar da borç vardı. Şimdiye kadar aldığımız kredi kadar da borç ödemişiz.

Tevfik Göksu polemiği: "Üzülüyorum ona"

Canlı yayında gazeteci Nagehan Alçı ile Ekrem İmamoğlu arasında Esenler Belediye Başkanı ve İBB AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu hakkında bir polemik yaşandı.

İmamoğlu, Alçı'ya, "Tevfik Göksu’dan mesaj alıp bana sormayın. Siz sorun, muhatabım değil. Üzülüyorum ona" dedi.

"Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?" sorusuna yanıt

Programın sonunda Mehmet Akif Ersoy tarafından 'Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?' sorusuna da İmamoğlu şu yanıtı verdi: 

Ben İBB ilçe başkanıydım, adayım demedim, önerildim. İlçe Belediye Başkanıydım, adayım demedim. Hatta ön seçim istedim. Büyükşehir Belediye Başkanlığı için benden bir şey duydunuz mu? Benim Sayın Genel Başkanım Kemal Kılıçdaroğlu ve ittifakımızın Genel Başkanı Sayın Meral Akşener uygun görmüşler, doğru aday demişler. Aday yaptılar. Onun için ben aday değilim, ben hiç aday olmadım ki. Hiçbir şeye aday olmadım. Benim derdim, bu kadim kent. En başarılı, en demokrat belediye başkanı olmak.