Spor
Giriş Tarihi : 25-11-2020 23:19   Güncelleme : 01-12-2020 03:05

Efsanevi futbolcu Maradona neden öldü?

Dünya futbolunun efsanevi ismi Arjantinli yıldız Diego Armando Maradona, geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

Efsanevi futbolcu Maradona neden öldü?

Arjantin kaynaklı Clarin'in yaptığı habere göre, kısa bir süre önce geçirdiği beyin ameliyatından sonra taburcu olan ve Tigre'deki evinde bulunan 60 yaşındaki Diego Armando Maradona'nın geçirdiği kalp krizi sonrasında yaşamını yitirdiği kaydedildi.

TÜM ZAMANLARIN EN İYİ FUTBOLCULARINDAN BİRİ

Diego Armando Maradona 30 Ekim 1960'ta Buenos Aires'te doğdu. Birçok uzman, futbol eleştirmenleri, eski futbolcular, şimdiki futbolcular ve futbol taraftarlarınca tüm zamanların en iyi futbolcularından biri olarak görülmektedir.

PELE'YLE BİRLİKTE 20. YÜZYILIN OYUNCUSU SEÇİLDİ

Ayrıca Pelé ile beraber FIFA 20. Yüzyılın Oyuncusu ödülünü de alan Maradona, iki kez en yüksek transfer ücreti rekorunu kıran tek futbolcudur.

Maradona, profesyonel futbol kariyeri boyunca Argentinos Juniors, Boca Juniors, Barcelona, Napoli, Sevilla ve Newell's Old Boys takımlarında oynamıştır. Kulüp seviyesinde en ünlü olduğu Napoli takımında çok sayıda övgü almıştı.

1986'DA ARJANTİN'İ ŞAMPİYON YAPTI

Dört FIFA Dünya Kupası turnuvasında oynamıştır ve Arjantin adına kaptanlık yaptığı 1986 Dünya Kupası'nda, Batı Almanya'yı finalde 3-2 yenerek Arjantin'i şampiyonluğa taşımıştır.

İNGİLTERE'YE YÜZYILIN GOLÜNÜ ATTI

O maçtan sonra Altın Top ödülünü de alan Maradona, aynı turnuvada çeyrek finalde İngiltere'ye iki gol atarak 2-1'lik galibiyeti sağlamıştır ve iki gol de tarihe geçmiştir. İkinci golü ise topu 60 metre sürerken beş oyuncuyu geçerek atmıştır. Bu gol 2002 yılında FIFA.com tarafından 'Yüzyılın Golü' seçilmişti.

Teknik direktörlük tecrübesinin çok az olmasına rağmen Kasım 2008 tarihinde Arjantin teknik direktörlüğüne getirilmiş ve 15 ay sonra 2010 FIFA Dünya Kupası'nda istifa etmişti.