Sağlık
Giriş Tarihi : 16-11-2021 03:21   Güncelleme : 20-11-2021 02:40

Eczacılar Birliği'nden uyarı: İlaç krizi daha fazla derinleşecek

İlaç krizinin her geçen gün büyüdüğü uyarısında bulunan Türk Eczacılar Birliği, "Ciddi bir ilaç yokluğu içerisindeyiz ve bu tablo gün geçtikçe derinleşiyor. Bizi hastalarımızla karşı karşıya getirmeyin" dedi.

Eczacılar Birliği'nden uyarı: İlaç krizi daha fazla derinleşecek

Türk Eczacılar Birliği, yaptığı yazılı açıklamada ilaç krizinin günden güne büyüdüğünü belirterek, "Ciddi bir ilaç yokluğu içerisindeyiz ve bu tablo gün geçtikçe derinleşiyor. Bizi hastalarımızla karşı karşıya getirmeyin" uyarısında bulundu.

Açıklamada, hastaların ilaçlara ulaşamamasının nedeni olarak ilaç fiyatlandırma politikaları ile 14 yıldır güncellenmeyen ilaç fiyat kararnamesi gösterildi.

"Halk sağlığını korumakla yükümlüyüz"

"Derinleşmekte olan bu kriz karşısında kamuoyunu uyarmak bizim görevimiz, çünkü halk sağlığını korumakla yükümlüyüz" denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Uyarıyoruz; eğer sesimiz duyulmazsa, İlaç Fiyat Kararnamesi hakkındaki çağrımız kamu otoritesi tarafından kabul görmezse ilaç krizi daha fazla derinleşecek, daha çok sayıda ilaç bulunamaz hale gelecek, halk sağlığı geri dönülmez biçimde yara alacaktır. Kamu otoritesi, hangi dağıtım ağında bu ilaçların bulunduğunu beyan ediyorsa temin etmeye ve hizmetimizi kesintisiz sürdürmeye hazırız.

"Piyasada bulunamayan ilaç sayısı günden güne artıyor"

Piyasada bulunmayan ilaç sayısının sürekli arttığına dikkat çekilen açıklamada şu bilgiler paylaşıldı:

Her ne kadar ilaç fiyatlarının artmasına karşı olsak da ilaç fiyatlandırmasına esas olan euro kuru 4.57 TL iken güncel euro kuru 11 TL civarında seyrediyor. Aradaki makas giderek açılıyor ve piyasada bulunamayan ilaç sayısı günden güne artıyor. Ve ne yazık ki bu, karşı karşıya kaldığımız ilk ilaç krizi değil. Biz bunu yıllardır yaşıyoruz. Sağlık Bakanlığı ve ilaç firmaları şubat ayında ilaç kurunda anlaşana dek pek çok ilacı temin edemiyoruz, hastamıza ilacını ulaştıramıyoruz.

"Bizi hastalarımızla karşı karşıya getirmeyin"

Açıklamanın devamında, ilaç kriziyle ilgili kamuoyunu bilgilendirdikleri için meslektaşlarına baskı uygulanıp susturulmaya çalışıldığı belirtilerek, "Günlerdir mesleğimizi ve meslektaşlarımızı itibarsızlaştırmaya yönelik tutumlar ile karşı karşıyayız. Eczanelerimize denetimler düzenleniyor, meslektaşlarımız susturulmaya çalışılıyor ve hedef gösteriliyor. Bu tavrı kabul etmiyoruz. Ciddi bir ilaç yokluğu içerisindeyiz ve bu tablo gün geçtikçe derinleşiyor. Bizi hastalarımızla karşı karşıya getirmeyin" denildi.